مراقبت از پوست

همه چیز در مورد کاشت نگین دندان

تصویر نگین دندان

کاشت نگین دندان یا پیرسینگ یکی از کارهایی است که برای زیباتر شدن دندان‌ها و درخشش لبخند انجام می‌شود. با این که متخصصان دهان و دندان این کار را چندان بهداشتی نمی‌دانند و افراد را از انجام آن منع می‌کنند، با این حال، انجام این عمل بسیار محبوب بوده و مورد استقبال دختران جوان و خانم‌های علاقه‌مند قرار دارد. در این مطلب از زیباشین در مورد پیرسینگ دندان، دلیل محبوبیت آن و مزایا و معایب انجام این کار صحبت می‌کنیم. اگر تصمیم دارید در آینده‌ای نزدیک عمل پیرسینگ را انجام دهید، ادامه مطلب را دنبال نمایید.

دلایل محبوبیت کاشت نگین دندان

پیرسینگ دندان، یک کار بسیار ساده و موقتی است که باعث زیبایی و درخشش دندان‌ها می‌شود. عمل کاشت نگین بر روی دندان هیچ دردی ندارد و در عرض 10 تا 15 دقیقه قابل انجام است. موقتی بودن کاشت نگین باعث می‌شود تا افراد بتوانند هر زمان که می‌خواهند نگین را از دندان جدا کرده و آن را به حالت اولیه برگردانند. علاوه بر این، کاشت نگین تا حدی می‌تواند باعث پوشاندن عیب‌های دندان شود. به عنوان مثال، لک‌های روی دندان را می‌پوشاند یا با درخشش خود باعث جلب توجه مخاطب شده و حواس او را از نامرتب بودن دندان فرد دور می‌کند. در نهایت می‌توان گفت سادگی انجام این کار، موقت بودن و جلوه خاص آن بر روی دندان از جمله مهم‌ترین عوامل استقبال از پیرسینگ است.

تصویر پیرسینگ دندان

توجه داشته باشید که کاشت نگین باید با اجازه دندانپزشک و ترجیحا توسط خود او انجام شود

پیرسینگ دندان در چه صورت امکان پذیر است؟

امروزه می‌بینیم که بسیاری از آرایشگاه‌ها برای انجام پیرسینگ دندان تبلیغات می‌کنند و مشتریان خود را به این کار تشویق می‌نمایند. توجه داشته باشید که کاشت نگین باید با اجازه دندانپزشک و ترجیحا توسط خود او انجام شود. اگر قرار است این کار را خودتان یا فرد دیگری بیرون از محیط دندانپزشکی انجام دهد، حتما قبل از آن با پزشکتان مشورت نمایید. چسباندن نگین فقط بر روی دندان‌های طبیعی امکان پذیر است و انجام این کار بر روی دندان‌های مصنوعی، روکش‌دار و ایمپلنت ممکن نیست. دندانی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، باید سالم باشد و هیچ پوسیدگی در آن بخش نداشته باشد. استحکام مینای دندان از دیگر مواردی است که باید توسط دندانپزشک تایید گردد تا اجازه پیرسینگ به شما داده شود.

آیا استفاده از ماینوکسیدیل برای رویش مجدد ابروها موثر است؟

انواع نگین‌های دندان

نگین‌ها انواع متفاوتی دارند و در جنس‌ها و اشکال مختلف تولید می‌شوند. نگین‌ها از طلا و نقره و کروم و پلاتین و کریستال‌ یا الماس ساخته می‌شوند که بسته به جنس آن قیمت های متفاوتی نیز دارند.

نگین‌های کریستالی: ارزان‌ترین نوع نگین‌ها از کریستال‌های مصنوعی بر روی یک فویل آلومینیومی ساخته می‌شوند. این نگین‌ها دارای اشکال مختلف و رنگ‌های متفاوتی چون آبی و سفید و یاقوت کبود می‌باشند.

نگین‌های برلیانی: نگین‌های ساخته از برلیان درخشش بیشتری نسبت به کریستالی‌ها دارند اما دوام آن‌ها کمتر است. برلیان‌ها نیز شامل سه رنگ کریستالی روشن و یاقوت قرمز و یاقوت کبود هستند.

نگین‌های قیمتی: این نگین‌ها از فلزات قیمتی چون طلا و نقره و سنگ های گرانبهایی چون الماس، یاقوت قرمز و یاقوت کبود ساخته می‌شوند. در نتیجه بسیار گران هستند. این نگین‌ها معمولا به صورت دائمی بر روی دندان قرار می‌گیرند.

تصویر فردی که روی دندانش نگین دارد

  اگر فرد دارای حساسیت دندان باشد، انجام این کار برای او دردناک بوده و حتی ممکن است پس از اتمام کار نیز درد همچنان ادامه داشته باشد. از این رو توصیه می‌شود حتما با پزشک خود مشورت کنید.

با انواع عطر آشنا شوید و تفاوت آن‌ها را یاد بگیرید.

نحوه کاشت نگین بر روی دندان

مراحل کاشت نگین به صورت زیر می باشد:

 1.   ابتدا سطح دندان به کمک مواد تمیز کننده به خوبی پاکسازی می‌شود.
 2.   سپس محل قرار گرفتن نگین کمی زبر می‌شود تا اصطکاک لازم برای چسباندن بهتر نگین و استحکام آن ایجاد شود.
 3.  در مرحله بعد با استفاده از مواد زیرسازی، نگین بر روی دندان قرار می‌گیرد.
 4.  در انتهای کار دندان با نگین هم سطح می‌شود.

دقت داشته باشید که قبل از انجام عمل کاشت حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. در صورتی که مینای دندان شما سالم نباشد یا از استحکام لازم برای انجام این کار برخوردار نباشد، می‌تواند باعث ترک دندان یا پوسیدگی آن شده و آسیب جدی به دندان شما وارد کند. پزشک پس از کاشت نگین مراقبت‌های لازم برای حفظ و نگهداری آن را برای شما بازگو خواهد کرد. به توصیه‌های پزشک خود خوب گوش دهید و در صورت بروز هرگونه درد، آسیب یا جدا شدن نگین، حتما با او تماس بگیرید.

تصویر فردی که میخواهد نگین بکارد

در صورتی که مینای دندان شما سالم نباشد یا از استحکام لازم برای انجام این کار برخوردار نباشد، می‌تواند باعث ترک دندان یا پوسیدگی آن شده و آسیب جدی به دندان شما وارد کند.

انتخاب دندان مناسب برای کاشت نگین

دقت داشته باشید که کاشت نگین ممکن است به دندان شما آسیب برساند. متاسفانه آسیب‌هایی که به دندان وارد می‌شوند تا زمانی که گسترش پیدا نکرده‌اند، قابل تشخیص نیستند. از این رو، بهتر است دندانی را برای کاشت نگین انتخاب کنید که نیاز به ترمیم داشته باشند تا در صورت داشتن آلرژی، ایجاد عفونت یا پوسیدگی، دندان سالم شما از بین نرود.

طول عمر نگین دندان

نگین ها بر اساس طول عمر به دو دسته دائمی و یک بار مصرف تقسیم می شوند. نگین های دائمی دارای ماده پلاتینی هستند که باعث دوام بیشتر و عمر طولانی تر آن ها می شود. این نوع نگین ها باید توسط یک دندانپزشک متخصص کاشته و برداشته شوند.

نگین های یک بار مصرف عمر کوتاه‌تری دارند که معمولا بین شش ماه تا یک سال است. این نگین‌ها پس از تمام شدن طول عمرشان باید از روی دندان جدا شوند. پیشنهاد می کنیم پس از 6 ماه نگین را با کمک یک متخصص از روی دندان خود جدا کنید تا مینای دندان کمی استراحت کند و آسیب نبیند.

تصویر نگینی بر روی دندان

قبل از کاشت حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید و انجام این کار را به پزشک با تجربه بسپارید.

 عوارض احتمالی کاشت نگین دندان

 • برخی از پزشکان برای کاشت نگین، حفره‌ای را بر روی دندان ایجاد می‌کنند. توصیه می‌کنیم از انجام این کار جدا خودداری نمایید. ایجاد حفره باعث آسیب دیدن مینای دندان و پوسیدگی آن خواهد شد.
 • محل نصب نگین جایی برای رشد و تجمع باکتری‌ها است. از این رو، باید با دقت و وسواس بیشتری محل نگین را شستشو داده و مسواک کنید تا دچار آسیب نشوید.
 •  کاشت نگین باعث نازک شدن مینای دندان شده و امکان ترک خوردن و شکستن آن را افزایش می‌دهد.
 •  جدا شدن نگین از دندان در حین غذا خوردن باعث جویدن آن شده و در اثر فشار زیاد شکستگی دندان را به همراه دارد.
 •   اگر فرد دارای حساسیت دندان باشد، انجام این کار برای او دردناک بوده و حتی ممکن است پس از اتمام کار نیز درد همچنان ادامه داشته باشد. از این رو توصیه می‌شود حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 •  نگین‌هایی که دارای کیفیت پایینی هستند احتمال ایجاد پوسیدگی دندان‌ها در محل نصب نگین را افزایش می‌دهند.
 •  نصب نگین یکی از دلایل بوی بد دهان می‌باشد. این افراد باید بهداشت دهان و دندان را در الویت بالاتری قرار دهند.
 •  برای نصب نگین از ژل اسید فسفریک استفاده می‌‌شود. این ژل به تدریج تغییر رنگ دندان را به همراه داشته و باعث آسیب به مینای دندان خواهد شد.

حرف آخر:

 •  برای خرید نگین حتما تحقیق کنید و نگین را از برندهای معتبر و مطمئن تهیه نمایید.
 •  قبل از کاشت حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید و انجام این کار را به پزشک با تجربه بسپارید.
 •  به توصیه های پزشک خود در جهت مراقبت و نگهداری از نگین توجه کرده و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *