مراقبت از پوست

هایپرهیدروزیس چیست و چطور درمان می‌شود؟

هایپرهیدروزیس

اگر در اثر گرمای بیش از اندازه هوا یا فعالیت‌های ورزشی عرق می‌کنید، کاملا طبیعی است. گاهی اوقات نیز افراد در اثر فشارهای روانی مانند اضطراب یا تنش بیش از حد، عرق می‌کنند. این مسئله نیز در برخی از افراد دیده می‌شود و مشکل چندانی نیز ایجاد نمی‌کند. اما اختلال پوستی یا بیماری وجود دارد که در آن فرد در هوای سرد و در شرایط عادی نیز عرق می‌کند تا جایی که عرق کردن او باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزانه‌اش می‌شود. به این نوع عرق بیش از اندازه، هایپرهیدروزیس (Hyperhidrosis) گفته می‌شود. در ادامه این مطلب از زیباشین با ما همراه باشید تا انواع هایپرهیدروزیس و روش درمان هایپرهیدروزیس را بخوانید.

هایپرهیدروزیس چیست؟

هایپرهیدروزیس در اثر فعالیت بیش از حد سیستم عصبی سمپاتیک ایجاد می‌شود که در نهایت تحریک بیش از اندازه غدد عرق را در پی دارد.  در این حالت دستان بیمار از شدت عرق خیس می‌شود تا جایی حتی عرق از آن سرازیر شده و به خیس شدن لباس‌هایش منجر می‌گردد. این نوع بیماری در کارهای روزانه فرد اختلال ایجاد می‌کند و بخش‌های مختلف زندگی او را تحت ‌تاثیر خود قرار می‌دهد. افراد دارای هایپرهیدروزیس  حتی نمی‌توانند به راحتی خودکار را در دستشان بگیرند و بنویسند. زیرا عرق کف دست منجر به لیز خوردن خودکار یا مداد شده و برگه کاغذشان را نیز خیس خواهد کرد. جدای از مشکلات فیزیکی، این افراد اغلب با مشکلات روانی نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. اضطراب  و خجالت ناشی از عرق زیاد، کاهش اعتماد به نفس را به همراه داشته و روابط اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جوش چرکی چیست؟ علت جوش چرکی را در این مطلب بخوانید و روش‌های موثر درمان آن را یاد بگیرید.

تصویر دستان عرق کرده بیماری که به اختلال هایپرهیدروزیس  دچار است و نمیتواند خودکار در دست بگیرد

اگر در اثر گرمای بیش از اندازه هوا یا فعالیت‌های ورزشی عرق می‌کنید، کاملا طبیعی است. گاهی اوقات نیز افراد در اثر فشارهای روانی مانند اضطراب یا تنش بیش از حد، عرق می‌کنند. این مسئله نیز در برخی از افراد دیده می‌شود و مشکل چندانی نیز ایجاد نمی‌کند. اما اختلال پوستی یا بیماری وجود دارد که در آن فرد در هوای سرد و در شرایط عادی نیز عرق می‌کند تا جایی که عرق کردن او باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزانه‌اش می‌شود. به این نوع عرق بیش از اندازه، هایپرهیدروزیس (Hyperhidrosis) گفته می‌شود.

انواع هایپرهیدروزیس

اختلال پوستی هایپرهیدروزیس به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. در هایپرهیدروزیس اولیه، افراد از دوران کودکی یا نوجوانی دچار این عارضه هستند که در 50 درصد مواد خانواده آن‌ها نیز درگیر این اختلال بوده‌اند. در واقع می‌توان گفت علت هایپرهیدروزیس اولیه تا حدی ژنتیکی است. این نوع هایپرهیدروزیس اغلب کف دست، کف پا، صورت یا زیر بغل افراد را درگیر می‌کند.

در برخی موارد فرد در بزرگسالی دچار عارضه هایپرهیدروزیس می‌گردد که به آن هایپرهیدروزیس ثانویه گفته می شود. این اختلال ممکن است به دلیل یک بیماری یا عوارض دارویی در بیمار رخ دهد و معمولا کل بدن یا ناحیه‌ای خاص را درگیر می‌کند. چاقی و سرطان و ایدز و سل و دیابت و حمله قلبی و آسیب‌‌های مغزی یا نخاعی و یا سکته و پارکینسون و پرکاری تیروئید و بیماری‌های ریوی و همچنین اعتیاد به مواد مخدر و  یائسگی از جمله مواردی هستند که باعث ابتلای فرد به هایپرهیدروزیس ثانویه می‌شوند. علاوه بر این بیماری‌ها، استفاده از داروهای مسکن، ضدمیکروبی، قلبی عروقی، شیمی درمانی، داروهای موضعی پوست، داروهای غدد درون ریز، داروهای دستگاه گوارش، داروهای اعصاب و سیستم ایمنی بدن نیز ممکن است عوارض جانبی برای بیمار داشته و باعث هایپرهیدروزیس ثانویه شوند.

درمان هایپرهیدروزیس

درمان‌های متعددی برای کاهش عارضه تعریق و کنترل آن پیشنهاد می‌شود. این درمان‌ها شامل داروهای کاهش تعریق، استفاده از دستگاه‌های دستی و لیزر یا انجام عمل جراحی هستند. پزشکان با تشخیص نوع هایپرهیدروزیس و معاینه بیمار درمان مناسب را بر اساس الویت برای او انجام می‌دهند و سعی می‌کنند این بیماری را کنترل کرده یا به طور  کلی از بین ببرند.

استفاده از دارو برای درمان هایپرهیدروزیس

اولین قدم برای کنترل این عارضه، استفاده از داروهای ضد تعریق است. داروهای ضدعرق اغلب دارای کلرید آلومینیوم هستند که به صورت موضعی بر روی محل موردنظر استفاده می‌شوند. این افراد باید از لباس‌های نخی و کفش‌های قابل تنفس استفاده کنند و تا جایی که ممکن است از  پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان خودداری نمایند. تعویض روزانه لباس و جوراب از جمله نکات دیگری است که باید رعایت شود.

چاقی و سرطان و ایدز و سل و دیابت و حمله قلبی و آسیب‌‌های مغزی یا نخاعی و یا سکته و پارکینسون و پرکاری تیروئید و بیماری‌های ریوی و همچنین اعتیاد به مواد مخدر و  یائسگی از جمله مواردی هستند که باعث ابتلای فرد به هایپرهیدروزیس ثانویه می‌شوند.

چاقی و سرطان و ایدز و سل و دیابت و حمله قلبی و آسیب‌‌های مغزی یا نخاعی و یا سکته و پارکینسون و پرکاری تیروئید و بیماری‌های ریوی و همچنین اعتیاد به مواد مخدر و  یائسگی از جمله مواردی هستند که باعث ابتلای فرد به هایپرهیدروزیس ثانویه می‌شوند.

تزریق سم بوتولینیوم

سم بوتولینیوم، همان بوتاکس است  که برای رفع چین و چروک پوست و افزایش حجم گونه و لب، زیر پوست تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس از فعالیت ماده شیمیایی که سبب تحریک غدد تعریق می‌شود، جلوگیری می‌کند. اثر تزریق بوتاکس بر روی بدن پس از 4 یا 5 روز مشاهده می‌شود و معمولا تا 6 ماه یا بیشتر ادامه دارد. این روش یکی از بهترین روش‌های درمان هایپرهیدروزیس است که در اغلب موارد از طرف خود بیمار به دیگر افراد مبتلا، توصیه می‌گردد. با این حال مضرات و عوارض جانبی تزریق بوتولینوم را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. افرادی  که از این روش استفاده می‌کنند باید دائما تحت نظر پزشک بوده و مورد معاینه قرار بگیرند.

نقاط هدف برای تزریق بوتاکس را بشناسید و ترمیم بوتاکس را یاد بگیرید.

تصویر تزریق کردن بوتاکس برای رفع و درمان بیماری تعریق زیاد در فرد.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت این روش کم بودن عوارض جانبی آن است. این روش برای اکثر افراد بی‌خطر و بدون مشکل است. با این حال ممکن است برخی افراد بعد از تزریق با مشکلاتی همچون سر درد، ضعف عضلانی و … مواجه شوند. همچنین ممکن است افراد شاهد درد، خونریزی، کبودی و قرمزی در محل تزریق باشند. این عوارض معمولا در کوتاهترین زمان ممکن از بین می‌رود.

استفاده از دستگاه میرادرای برای درمان هایپرهیدروزیس

میرادرای (miraDry) دستگاهی است که از آن برای انتشار انرژی الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. پزشکان با استفاده از این دستگاه، غدد تعریق زیر بغل بیمار را از بین می‌برند و با این کار باعث کاهش تعریق بدن او می‌شوند. 80 درصد افراد در همان جلسه اول به نتیجه مورد نظر می‌رسند، اما دسته‌ای از آن‌ها نیز به چند جلسه درمان نیاز دارند. روش میرادرای یک روش نسبتا سریع و بدون درد و ناراحتی است.

میرادرای (miraDry) دستگاهی است که از آن برای انتشار انرژی الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. پزشکان با استفاده از این دستگاه، غدد تعریق زیر بغل بیمار را از بین می‌برند و با این کار باعث کاهش تعریق بدن او می‌شوند.

میرادرای (miraDry) دستگاهی است که از آن برای انتشار انرژی الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. پزشکان با استفاده از این دستگاه، غدد تعریق زیر بغل بیمار را از بین می‌برند و با این کار باعث کاهش تعریق بدن او می‌شوند.

استفاده از دستگاه لیزر

لیزر یکی از راحت‌ترین روش‌های کنترل این بیماری است که با استفاده از دستگاه‌های خاصی انجام می‌شود. در این روش با استفاده از دستگاه غدد عرق زیر بغل مورد هدف قرار گرفته و از بین می‌روند.  انجام این کار ممکن است با سوزش یا درد موضعی در بخش مورد نظر همراه باشد، اما نتیجه طولانی‌تری نسبت به روش‌های قبلی داشته و حداقل تا یک سال دوام دارد.

 انجام این کار ممکن است با سوزش یا درد موضعی در بخش مورد نظر همراه باشد، اما نتیجه طولانی‌تری نسبت به روش‌های قبلی داشته و حداقل تا یک سال دوام دارد.

 انجام این کار ممکن است با سوزش یا درد موضعی در بخش مورد نظر همراه باشد، اما نتیجه طولانی‌تری نسبت به روش‌های قبلی داشته و حداقل تا یک سال دوام دارد.

جراحی برای درمان هایپرهیدروزیس

اگر روش‌های قبلی جواب ندهد یا بیمار به دنبال یک درمان قطعی باشد، روش جراحی پیشنهاد می‌شود. در جراحی غدد که به آن عمل سمپاتکتومی نیز گفته می‌شود، زیر بغل بیمار جراحی شده و غدد عرق آن برداشته می‌شود. در این روش بیمار کاملا بی‌هوش می‌گردد و عمل نیز با 90 درصد موفقیت همراه است. اما با این حال، این روش آخرین روش پیشنهادی پزشکان است که کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. به این دلیل که ممکن است پس از جراحی غدد تعریق در قسمت‌های دیگر بدن ایجاد شود که چندان خوشایند نیست.

علت شل شدن پوست چیست؟ روش‌های درمان شل شدن و افتادگی پوست را یاد بگیرید.

اگر روش‌های قبلی جواب ندهد یا بیمار به دنبال یک درمان قطعی باشد، روش جراحی پیشنهاد می‌شود. در جراحی غدد که به آن عمل سمپاتکتومی نیز گفته می‌شود، زیر بغل بیمار جراحی شده و غدد عرق آن برداشته می‌شود.

اگر روش‌های قبلی جواب ندهد یا بیمار به دنبال یک درمان قطعی باشد، روش جراحی پیشنهاد می‌شود. در جراحی غدد که به آن عمل سمپاتکتومی نیز گفته می‌شود، زیر بغل بیمار جراحی شده و غدد عرق آن برداشته می‌شود.

حرف آخر

در آخر این نکته را نیز عنوان کنیم که تعریق یک پدیده طبیعی برای بدن شماست و بدن به این طریق سموم بدن شما را خارج می کند. بنابراین تنها به فکر کاهش آن باشید، نه جلوگیری از آن. اما در طورتی که شاهد تعریق بیش از حد هستید به حدی که فعالیت روزانه شما با اختلال مواجه شده است حتما به پزشک خود مراجعه کرده و طبق توصیه او عمل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *