مراقبت از پوست

رنگ کردن مو در دوران بارداری ؛ خطرات و عوارض احتمالی آن

تصویر رنگ کردن مو در بارداری

رنگ کردن مو در دوران بارداری خطرات و عوارض احتمالی را برای مادر و جنین به دنبال دارد. مواد شیمیایی استفاده شده در رنگ مو ممکن است برای جنین مضر باشد. با این حال برخی از افراد معتقدند رنگ گذاشتن بر روی مو در دوران بارداری با رعایت برخی نکات بهداشتی بی‌خطر است. در این مطلب از زیباشین با بررسی این موضوع خطرات احتمالی رنگ کردن مو در زمان بارداری را بررسی خواهیم کرد.

در دوران بارداری بدن مادر دستخوش تغییرات فراوان می‌شود. علاوه بر افزایش وزن مادر با تغییرات خلق و خو و ورم دست و پا، ویار و … مواجه است. گاهی اوقات تغییر چهره و داشتن یک رنگ موی تازه ممکن است خلق و خوی مادر را تغییر دهد اما رنگ کردن مو در دوران بارداری تا چه حد ممکن است درست باشد؟

خوشبختانه امروزه اطلاعات زیادی درباره خطرات احتمالی و روش‌های صحیحی برای رنگ کردن مو در حین بارداری وجود دارد.

خطرات احتمالی رنگ کردن مو در دوران بارداری

برای مراقبت از جنین در دوران بارداری توصیه‌های فراوانی وجود دارد. به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض سرب زیاد هنگام بارداری مشکلاتی از قبیل زایمان زودرس و همچنین کاهش وزن و سقط جنین را به دنبال دارد. مثلا اگر در دوران بارداری مقدار زیادی ماهی با میزان جیوه بالا مصرف کنید امکان بروز مشکل در سیستم عصبی جنین افزایش می‌یابد. خبر خوب اینکه این سموم در رنگ موهای شیمیایی یافت نمی‌شود. از طرف دیگر ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ مو ممکن است به مقدار بسیار کم از طریق پوست کف سر و یا پیشانی وارد سلول‌ها شوند. بعید به نظر می‌رسد که این مقدار کم ترکیبات شیمیایی توانایی آسیب به جنین را داشته باشد.

تصویر رنگ کردن مو

رنگ کردن مو در دوران بارداری خطرات و عوارض احتمالی را برای مادر و جنین به دنبال دارد. مواد شیمیایی استفاده شده در رنگ مو ممکن است برای جنین مضر باشد. با این حال برخی از افراد معتقدند رنگ گذاشتن بر روی مو در دوران بارداری با رعایت برخی نکات بهداشتی بی‌خطر است.

با علت وجود رگ‌های عنکبوتی و درمان آن آشنا شوید.

راه حل‌های مفید برای رنگ کردن مو

با اینکه رنگ کردن مو در این دوران بی‌خطر است اما برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

  1. تا سه ماهه‌ی دوم بارداری صبر کنید

در دوران بارداری رشد موها افزایش می‌یابد. بنابراین ممکن است در این مدت ریشه موهای شما به سرعت رشد کند. برای کاهش عوارض ناخوشایند و محافظت از جنین بهتر است رنگ کردن مو را در سه ماهه دوم دوران بارداری انجام دهید. چرا که رشد موها اغلب در سه ماهه اول بیشتر از سه ماهه دوم است. بنابراین برای محافظت از کودک در زمان بارداری بهتر است زمان رنگ کردن مو را تا سه ماهه دوم به تعویق بیاندازید.

  1. روش‌های جایگزین را امتحان کنید

با اینکه رنگ کردن مو در زمان بارداری خطرات جدی به دنبال ندارد اما ممکن است برای برخی افراد مضر باشد و یا به دلیل شرایط محیطی، جنین به طور جدی آسیب ببیند. پیشنهاد می‌کنیم به جای رنگ کردن کل موها روش‌های جایگزینی مانند هایلایت مو و آمبره و بالیاژ و … را انتخاب کنید. در این صورت مواد شیمیایی موجود در رنگ مو به طور مستقیم با پوست کف سر برخورد نخواهد داشت.

  1. یک رنگ موی با کیفیت انتخاب کنید

رنگ موهای دائمی گزینه اول برای رنگ کردن مو است. اما برای رنگ کردن مو در این دوران پیشنهاد می‌دهیم از رنگ موهای نیمه دائمی و بدون آمونیاک استفاده کنید. این نوع رنگ موها ماندگاری بالایی ندارند اما می‌تواند میزان قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی را کاهش دهد. با استفاده از رنگ موهای نیمه دائمی می‌توانید با خیالی آسوده موهای خود را در دوران بارداری رنگ کنید. علاوه بر این با انتخاب رنگ‌های گیاهی و یا حنا نیز می‌توانید خطرات احتمالی را کاهش دهید.

انتخاب یک رنگ موی مناسب فاقد آمونیاک اولین قدم برای محافظت از جنین  است. در مرحله بعد هنگام استفاده از رنگ مو باید نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنید.

انتخاب یک رنگ موی مناسب فاقد آمونیاک اولین قدم برای محافظت از جنین  است. در مرحله بعد هنگام استفاده از رنگ مو باید نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنید.

راهکارهای مفید برای کاهش عوارض رنگ کردن مو در دوران بارداری

انتخاب یک رنگ موی مناسب فاقد آمونیاک اولین قدم برای محافظت از جنین  است. در مرحله بعد هنگام استفاده از رنگ مو باید نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنید.

ترکیبات  شیمیایی موجود در رنگ مو ممکن است به صورت بخار سمی خارج شود بنابراین حین رنگ کردن موها یک پنجره را باز بگذارید و یا در یک مکان با تهویه مناسب این کار را انجام دهید.

حین رنگ کردن مو استفاده از دستکش را فراموش نکنید. این کار میزان تماس پوست با مواد شیمیایی را کاهش می‌دهد.

پیش از استفاده دستورالعمل محصول را به طور کامل مطالعه کنید تا بیش از اندازه رنگ روی موهای شما نماند.

بعد از اتمام کار حتما پوست صورت بخصوص ناحیه پیشانی و گردن را با آب و شوینده بشویید تا رنگ به طور کامل از روی پوست پاک شود.

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی برای آرایشگران بسیار مشکل است. از آنجایی که با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند دکلره و رنگ مو به طور مداوم احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد توصیه می‌کنیم اگر آرایشگر هستید باید بیش‌تر از سایر افراد نکات ایمنی را رعایت کنید.

با انتخاب یک رنگ موی فاقد آمونیاک و نیمه دائمی می‌توانید خطرات احتمالی رنگ مو را در دوران بارداری کاهش دهید.

با انتخاب یک رنگ موی فاقد آمونیاک و نیمه دائمی می‌توانید خطرات احتمالی رنگ مو را در دوران بارداری کاهش دهید.

بانوان آرایشگر که باردار هستند باید به نکات زیر توجه کنند:

  • به طور مرتب از دستکش استفاده کنند.
  • در محیط کار از مصرف مواد غذایی پرهیز کنند.
  • هنگام کار با مواد شیمیایی از ماسک استفاده کنند.
  • هرگونه رنگ مو را از روی پوست خود پاک کنند.

کلام پایانی

رنگ کردن مو در دوران حساس بارداری عوارض خاصی را به دنبال ندارد به شرط آنکه نکات ایمنی را رعایت کنید. با انتخاب یک رنگ موی فاقد آمونیاک و نیمه دائمی می‌توانید خطرات احتمالی رنگ مو را در دوران بارداری کاهش دهید. با این وجود بهتر است برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند پیش از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *