مراقبت از پوست

خارش پوست در شب ؛ علت و نحوه درمان آن

خارش پوست در شب دلایل مختلفی دارد و گاه آنقدر آزاردهنده می‌شود که خواب را مختل می‌کند. این یک مشکل شایع است و خطری برای فرد ندارد.

همچنین تولید و ترشح برخی از مواد نیز شب‌ها در بدن بیشتر می‌شود برای مثال شب‌ها تولید سایتوکین‌ها افزایش یافته که این امر التهاب را بیش‌تر می‌کند. با افزایش التهاب احساس خارش نیز بیش‌تر می‌شود. علاوه بر این، درشب تولید هورمون‌های کورتیکواستروئید که التهاب را کاهش می‌دهند، به طور چشمگیری کم‌تر می‌شود.

خارش پوست در شب دلایل مختلفی دارد و گاهی اوقات آنقدر آزاردهنده می‌شود که خواب را مختل می‌کند. ممکن است شما نیز جز آن دسته از افرادی باشید که با این خارش آزار دهنده دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مطلب از مجله زیباشین قصد داریم دلایل بروز این مشکل و روش‌هایی را برای درمان آن معرفی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

دلایل طبیعی خارش پوست در شب

برای اکثر افراد، مکانیسم‌های طبیعی بدن می‌تواند دلیل عمده خارش پوستشان در شب باشد. بدن شما دارای یک ریتم شبانه‌روزی است که بر عملکرد پوست، تعادل مایعات و تنظیم دما تاثیر می‌گذارد. در شب این ریتم تغییر می‌کند. برای مثال دمای بدن و همچنین گردش خون  هر دو در شب افزایش می‌یابند.  این امر باعث گرم شدن پوست می‌شود. گرم شدن پوست یکی از دلایلی است که باعث خارش پوستتان می‌شود.

همچنین تولید و ترشح برخی از مواد نیز شب‌ها در بدن بیشتر می‌شود برای مثال شب‌ها تولید سایتوکین‌ها افزایش یافته که این امر التهاب را بیش‌تر می‌کند. با افزایش التهاب احساس خارش‌ِ شما نیز بیش‌تر می‌شود. علاوه بر این، درشب تولید هورمون‌های کورتیکواستروئید که التهاب را کاهش می‌دهند، به طور چشمگیری کم‌تر می‌شود.

علاوه بر موارد فوق بدن آب بیشتری در شب از دست می‌دهد. این امر احتمال خارش پوستتان در شب را افزایش می‌دهد.

همچنین در این مطلب می‌توانید با دلایل خارش پوست بعد از حمام آشنا شوید و روش‌های خانگی برای درمان این مشکل را یاد بگیرید.

برای اکثر افراد، مکانیسم‌های طبیعی بدن می‌تواند دلیل عمده خارش پوستتان در شب باشد. بدن شما دارای یک ریتم شبانه‌روزی است که بر عملکرد پوست، تعادل مایعات و تنظیم دما تاثیر می‌گذارد. در شب این ریتم تغییر می‌کند. برای مثال دمای بدن و همچنین گردش خون  هر دو در شب افزایش می‌یابند.  این امر باعث گرم شدن پوست می‌شود. گرم شدن پوست یکی از دلایلی است که باعث خارش پوستتان می‌شود.

برای اکثر افراد، مکانیسم‌های طبیعی بدن می‌تواند دلیل عمده خارش پوست در شب باشد. بدن شما دارای یک ریتم شبانه‌روزی است که بر عملکرد پوست، تعادل مایعات و تنظیم دما تاثیر می‌گذارد. در شب این ریتم تغییر می‌کند. برای مثال دمای بدن و همچنین گردش خون  هر دو در شب افزایش می‌یابند.  این امر باعث گرم شدن پوست می‌شود. گرم شدن پوست یکی از دلایلی است که باعث خارش پوست می‌شود.

خارش پوست در شب و ارتباط آن با سلامتی

علاوه بر برهم خوردن ریتم شبانه‌روزی بدن، بروز برخی از بیماری‌ها نیز ممکن است باعث خارش پوست در شب شود. برخی از این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

 • بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما و …
 • نیش حشراتی مانند پشه
 • بیماری‌های کبدی و کلیوی
 • مشکلات تیروئیدی
 • مشکلات روحی مانند استرس و افسردگی و شیزوفرنی
 • سندرم پای بی‌قرار
 • سرطان‌هایی مانند لوسمی و لیمفوما
 • بیماری‌هایی مانند ام اس و دیابت
 • حساسیت به مواد شیمیایی، دارو، غذا و یا لوازم آرایش
 • بارداری

روش‌های موثر برای کاهش خارش پوست در شب

چندین دارو برای درمان این مشکل وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

داروهای بدون نسخه

در صورتی که به دلیل بیماری سندرم پای بی‌قرار با مشکل خارش پا مواجه هستید بهتر است به دکتر مراجعه کنید در غیر این صورت با استفاده از داروهای زیر می‌توان تا حدودی این وضعیت را بهبود بخشید.

 • استفاده از داروهای آنتی‌هیستامین قدیمی مانند دیفن‌هیدرامین و هیدروکسی‌زین و پرومتازین. این دسته از داروها خواب‌آور بوده و خارشتان را کاهش می‌دهند.
 • مصرف آنتی‌هیستامنی‌های جدید مانند فکسوفنادین و سیتریزین.
 • کرم‌های استروئیدی. این کرم‌ها خارش را تا حدودی التیام می‌بخشند.

*برای جلوگیری از آسیب‌های جدی بهتر است این داروها زیر نظر پزشک مصرف شود.

6 روش موثر برای پاک کردن رنگ مو از روی پوست را یاد بگیرید.

ترفندهای خانگی برای درمان خارش پوست در شب

در صورتی که خارش شما به دلیل استرس باشد باید با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های موثر آرامش خود را بیش‌تر کنید. برای مثال تمرینات یوگا برای کاهش استرس بسیار موثر هستند.

روش‌های خانگی:

 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های فاقد الکل و روان کننده بر روی پوست قبل و بعد از خواب
 • استفاده از کمپرس آب سرد برای التیام خارش
 • استحمام با آب ولرم و جو دوسر
 • استفاده از بخور آب سرد و یا گرم. این امر رطوبت محیط را افزایش داده و خواب را آسان می‌کند.
خارش پوست در شب یک مشکل شایع است و خطری برای فرد ندارد. در صورتی که به دلیل بیماری‌های مختلف با این مشکل مواجه هستید برای کاهش و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت با استفاده از روش‌های فوق می‌توانید این مشکل آزاردهنده را به راحتی برطرف کنید.

خارش پوست در شب یک مشکل شایع است و خطری برای فرد ندارد. در صورتی که به دلیل بیماری‌های مختلف با این مشکل مواجه هستید برای کاهش و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت با استفاده از روش‌های فوق می‌توانید این مشکل آزاردهنده را به راحتی برطرف کنید.

اگر با خارش پوست در شب مواجه هستید از انجام کارهای زیر خودداری کنید

 • از پوشیدن لباس‌های که باعث خارش‌ می‌شوند خودداری کنید. بهتر است قبل از خواب لباسی نرم از جنس فیبر طبیعی و یا پنبه بپوشید.
 • هوای اتاق خواب را خنک نگه دارید. دمای بالا و گرما باعث افزایش خارش می‌شود.
 • قبل از خواب از مصرف کافئین جدا پرهیز کنید. کافئین باعث گشاد شدن رگ‌ها و افزایش فشار خون شده که این امر باعث گرم شدن پوست می‌شود.
 • قبل از خواب از محصولات آرایشی دارای رایحه استفاده نکنید. این محصولات ممکن است باعث بروز تحریکات پوستی شود.

کلام پایانی

خارش پوستتان در شب یک مشکل شایع است و خطری برای فرد ندارد. در صورتی که به دلیل بیماری‌های مختلف با این مشکل مواجه هستید برای کاهش و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت با استفاده از روش‌های فوق می‌توانید این مشکل آزاردهنده را به راحتی برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *