مراقبت از پوست

روغن نارگیل برای پوست ؛ خواص و مضرات احتمالی آن

روغن نارگیل به واسطه داشتن ترکیبات ویژه خواص چشمگیری برای پوست دارد. با استفاده از این روغن می‌توان بسیاری از مشکلات پوستی مانند خشکی، آکنه، التهاب و ... را برطرف کرد.

تصویر روغن نارگیل و میوه آن

روغن نارگیل برای پوست فواید بیشماری دارد. روغن نارگیل یکی از روغن‌های گیاهی موثر در زیبایی و لطافت پوست است. امروزه استفاده از این محصول برای داشتن پوستی لطیف و زیبا توصیه می‌شود. در این مطلب شما را با خواص منحصر به فرد این روغن، نحوه استفاده از آن و مضرات احتمالی آن آشنا خواهیم کرد.

روغن نارگیل چیست؟

این روغن در واقع یک اسید چرب اشباع شده است که از عصاره میوه نارگیل خام یا نارگیل خشک شده بدست می‌آید. این روغن در دمای اتاق جامد و در دمای بالاتر به صورت مایع است.

علاوه بر فواید این روغن برای پوست و مو اخیرا از آن برای پخت و پز نیز استفاده می‌کنند.

لائوریک اسید و میریستیک اسید فراوان‌ترین اسیدهای چرب موجود در عصاره نارگیل بوده که فواید زیادی برای پوست دارند.

روغن نارگیل در دما اتاق جامد و در دماهای بالاتر به صورت مایع است

این روغن در دمای اتاق جامد و در دمای بالاتر به صورت مایع است.

خواص روغن نارگیل برای پوست

 1. از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی هستند که از بدن در برابر میکروارگانیسم‌های مضر محافظت می‌کنند.

این خاصیت روغن نارگیل برای پوست بسیار مفید است. چرا که بسیاری از بیماری‌‌ها و مشکلات پوستی مانند جوش و آکنه، سلولیت، فولیکولیت، بیماری پوستی پای ورزشکار (athlete’s foot) منشا باکتریایی و قارچی دارند. در صورتی که از روغن نارگیل به طور مستقیم بر روی پوست استفاده شود، امکان رشد میکروارگانیسم‌ها کاهش می‌یابد.

می‌توان گفت لائوریک اسید موجود در این روغن با اثر بر روی میکروارگانیسم‌های مضر رشد آن‌ها را کاهش می‌دهد. این اسید چرب یکی از چندین اسید چرب مفیدی است که از بروز جوش‌های عفونی نیز جلوگیری می‌کند.

 1. کاهش التهاب

التهاب یکی از دلایل اصلی بسیاری از اختلالات پوستی است. برای مثال اگزما و پسوریازیس بیماری‌های پوستی ناشی از التهاب هستند. این روغن گیاهی حاوی ترکیبات ضد التهابی است. با استفاده از این روغن می‌توانید به طور قابل توجهی از بروز این دسته از بیماری‌ها جلوگیری کنید. روغن نارگیل یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود. این روغن با جلوگیری از مضرات رادیکال‌های آزاد از بروز التهاب جلوگیری می‌کند.

 1. درمان آکنه با روغن نارگیل

التهاب یکی از دلایل اصلی ایجاد آکنه بر روی پوست است. خواص ضد التهابی روغن نارگیل با کاهش التهابات از بروز آکنه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، خواص ضدمیکروبی اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل بسیاری از جوش‌های ناشی از فعالیت باکتری‌ها را درمان می‌کند. براساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد، لائوریک اسید موجود در روغن نارگیل با اثر بر روی باکتری‌های مولد آکنه فعالیت این باکتری‌ها را خنثی می‌کند.

 1. رطوبت رسان پوست خشک

علاوه بر خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی، این ماده گیاهی قادر است پوست شما را هیدراته نگه دارد. براساس تحقیقاتی که بر روی افراد با پوست‌های خشک و بسیار خشک انجام شد روغن نارگیل به طور قابل توجهی پوست خشک این افراد را درمان کرد. همچنین این روغن با اثر بر روی اگزما و پسوریازیس التهاب، قرمزی، سوزش و خارش ناشی از این اختلالات را خنثی می‌کند.

 1. ترمیم زخم

روغن نارگیل با افزایش آنتی‌اکسیدان، افزایش کلاژن و سایر پروتئین‌های موثر در ترمیم زخم، سرعت بهبود زخم‌ها و نواحی آسیب دیده پوست را افزایش می‌دهد. همچنین خواص ضدمیکروبی این روغن از بروز عفونت که باعث کاهش روند درمان زخم‌ها می‌شود، جلوگیری می‌کند.

 1. جوان‌سازی پوست و از بین بردن چین و چروک

با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کم می‌شود. این امر باعث بروز چین و چروک بر روی پوست می‌شود. این ماده پوست را برای تولید مجدد کلاژن تحریک می‌کند و باعث از بین رفتن چین و چروک می‌شود. این روغن همچنین حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان با رادیکال‌های آزد مقابله کرده و اثرات مخرب این ترکیبات فعال را خنثی می‌کند.

 1. پاک کننده آرایش

این روغن خاصیت پاک‌کنندگی بالایی دارد. شما می‌توانید به سادگی و با صرف کم‌ترین هزینه با استفاده روغن نارگیل آرایش را از روی صورت خود پاک کنید. این روغن توانایی پاک کردن ریمل و خط چشم را نیز دارد.

 1. رفع سیاهی زیر چشم

آنتی اکسیدان‌های موجود در این روغن گیاهی با دفع اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد و همچنین افزایش جریان خون مویرگی، سیاهی زیر چشم را از بین می‌برد.

 1. رفع خشکی لب

همانطور که قبلا نیز گفتیم این روغن سرشار از اسید‌های چرب است. این ماده به سلول‌های پوستی نفوذ کرده و با تامین رطوبت، خشکی لب را درمان کرده و از بروز مجدد آن جلوگیری می‌کند.

نحوه استفاده از روغن نارگیل برای روی پوست

این روغن گیاهی را می‌توانید مانند کرم شب بر روی صورت خود استفاده کنید.

 • 1 قاشق از روغن خالص را به آرامی روی گردن و صورت خود ماساژ دهید (روغن نارگیل خالص معمولا ساختاری سبک و ابریشمی دارد).
 • باقی مانده مواد ضخیم را با استفاده از یک دستمال کاغذی از روی پوست خود بردارید (از پد پنبه‌ای استفاده نکنید. زیرا این پدها به روغن می‌چسبند).
 • اجازه دهید یک لایه نازک از روغن به مدت یک شب بروی پوست شما بماند.
 • از تماس روغن نارگیل با چشم‌ها خودداری کنید. در غیر این صورت دید شما تار می‌شود.
روغن نارگیل فواید زیادی برای پوست داشته و می‌توان از آن به عنوان کرم شب استفاده کرد

این روغن سرشار از اسید‌های چرب است. این ماده به سلول‌های پوستی نفوذ کرده و با تامین رطوبت، خشکی لب را درمان کرده و از بروز مجدد آن جلوگیری می‌کند.

عوارض احتمالی روغن نارگیل برای پوست

استفاده از این روغن مفید به عنوان کرم شب ممکن است برای همه مناسب نباشد. این روغن کمدوژن‌زا است بنابراین ممکن است باعث بسته شدن منافذ شود. با اینکه این روغن گیاهی در اکثر مواقع باعث از بین رفتن جوش و آکنه، روشن شدن پوست و حفظ رطوبت آن می‌شود ممکن است برای استفاده در شب سنگین باشد.

با توجه به اینکه این روغن منافذ پوست را می‌بندد ممکن است در بعضی افراد باعث بروز جوش شود. در صورتی که پوست شما چرب باشد استفاده از  این روغن هنگام شب باعث بروز جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سر سفید می‌شود.

اگر به نارگیل حساسیت داشته باشید استفاده از روغن آن نیز ممکن است باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود. همچنین افرادی که به فندوق و گردو حساسیت دارند نیز با استفاده از این روغن ممکن است با مشکل مواجه شوند.

با فواید قرص ویسکودرم آشنا شوید.

تصویر میوه نارگیل و روغنش

همچنین افرادی که به فندوق و گردو حساسیت دارند نیز با استفاده از این روغن ممکن است با مشکل مواجه شوند.

کلام پایانی

استفاده از روغن نارگیل در شب پوست خشک، خیلی خشک و پوسته پوسته را بهبود می‌بخشد. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم این روغن باعث بسته شدن منافذ می‌شود. بنابراین بهتر است افرادی که پوست چرب دارند شب‌ها از این روغن استفاده نکنند.

استفاده از روغن نارگیل روشی موثر و ارزان برای داشتن پوستی لطیف و زیبا است. با این حال اگر به نارگیل حساسیت دارید هرگز از این روغن استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *