مراقبت از پوست

زنجبیل برای مو: فواید، عوارض جانبی و نحوه استفاده از آن

گیاه زنجبیل با اثر بر روی مو و تغذیه فولیکول‌ها به طور موثری از ریزش موها جلوگیری می‌کند.

تصویر زنجبیل برای مو

زنجبیل برای مو فواید منحصر به فردی دارد. زنجبیل یک ادویه پرطرفدار است که مصارف پزشکی نیز دارد. در گذشته از ریشه گیاه زنجبیل برای درمان التهاب و مشکلات گوارشی استفاده می‌کردند. امروزه نیز این گیاه برای درمان بیماری‌های مختلف کاربرد دارد. زنجبیل توانایی بهبود و درمان پوست کف سر را نیز دارد. خواص ضد التهابی موجود در زنجبیل برای پوست کف سر بسیار مفید است. با این حال این گیاه ممکن است تاثیرات مختلفی بر روی مو داشته باشد. در این مطلب از زیباشین فواید و مضرات زنجبیل برای مو را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را معرفی می‌کنیم. پس با زیباشین همراه باشید.

فواید زنجبیل برای مو

تحقیقات نشان می‌دهد زنجبیل برای رشد مو بسیار مناسب است. همچنین این گیاه به واسطه داشتن خواص منحصر به فرد برای سلامت و زیبایی و درخشندگی مو نیز مفید است. در زیر به مهم‌ترین تاثیرات این گیاه ارزشمند بر روی مو اشاره می‌کنیم.

بهبود رشد مو

تحقیقات نشان می‌دهد گیاه زنجبیل برای درمان کچلی و بهبود رشد مو بسیار مناسب است. محققان معتقدند خاصیت ضدالتهابی زنجبیل باعث بهبود پوست کف سر و افزایش رشد مو می‌شود.

آیا با لیمو میتوان شوره سر را درمان کرد؟ در اینجا بخوانید.

درمان ریزش مو با زنجبیل

ریشه زنجبیل تازه حاوی مقادیر زیادی منیزیم و پتاسیم و فسفر و ویتامین است. این ترکیبات مواد مورد نیاز ریشه مو را فراهم کرده و فولیکول‌های مو را قوی می‌کنند. این امر از ریزش مو به طور قابل توجهی جلوگیری می‌کند.

کنترل شوره سر

شوره سر و ریزش مو ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند. چرا که سلول‌های مرده پوست کف سر باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو شده و این باعث ریزش مو می‌شود. زنجبیل حاوی ترکیبات ضد میکروبی است و کف سر را به خوبی پاکسازی می‌کند. به همین دلیل این گیاه به طور موثری از شوره سر و ریزش مو جلوگیری می‌کند.

مقابله با خشکی

خشکی باعث شکنندگی و شکستگی موها می‌شود. زنجبیل به عنوان یک نرم کننده طبیعی از شکنندگی موها جلوگیری می‌کند. این گیاه رطوبت مو را افزایش داده و خشکی مو را برطرف می‌کند.

بهبود جریان خون مویرگی

ترکیبات فعال موجود در این گیاه به آرامش عروق خونی کمک کرده و از این طریق جریان خون مویرگی را بهبود می‌بخشد. در اثر این امر مواد غذایی به طور کامل به فولیکول‌ها رسیده و ریزش مو متوقف می‌شود.

تغذیه مو با اسیدهای چرب

زنجبیل داراری زنجیره اسیدهای چرب است که مواد غذایی کافی برای فولیکول‌های مو فراهم کرده و آن‌ها را قوی و سالم نگه می‌دارد.

با استفاده از خواص زنجبیل برای مو می‌توان شوره سر و ریزش مو را کنترل کرد.

خشکی باعث شکنندگی و شکستگی موها می‌شود. زنجبیل به عنوان یک نرم کننده طبیعی از شکنندگی موها جلوگیری می‌کند. این گیاه رطوبت مو را افزایش داده و خشکی مو را برطرف می‌کند.

نحوه استفاده از زنجبیل برای مو

روغن زنجبیل

این روغن را از عصاره زنجبیل تهیه می‌کنند. روغن زنجبیل قبل از استفاده باید با یک روغن حامل رقیق شود. برای استفاده روغن را روی پوست کف سر و مناطق خشک و دارای شوره ماساژ دهید. بعد از 15 الی 30 دقیقه موهای خود را بشویید.

آب زنجبیل

آب زنجبیل به طور مستقیم از ریشه این گیاه تهیه می‌شود. برای استفاده از این روش ریشه زنجبیل تازه را برش داده و به طور مسقیم روی کف سر خود ماساژ دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از گوشتکوب گیاه را له کرده و از آن استفاده کنید.

ماسک زنجبیل

برای تهیه ماسک زنجبیل می‌توانید از آب، عصاره و یا روغن آن همراه با روغن‌های حامل استفاده کنید. به طور برابر زنجبیل را با روغن‌هایی مانند آرگان و نارگیل و یا جوجوبا مخلوط کنید. سپس ماسک را روی سر خود ماساژ داده و موهای خود را با یک کلاه بپوشانید. اجازه دهید ماسک به مدت 30 دقیقه بماند و سپس موهای خود را بشویید.

برای درمان پوست کف سر خود با این گیاه می‌توانید از ترکیبات اسیدی مانند ماست، آب لیمو و یا سرکه سیب نیز استفاده کنید.

در اینجا بخوانید؛ میکروکارنت چیست و چه فوایدی برای پوست صورت دارد؟

تصویر زنجبیل

زنجبیل داراری زنجیره اسیدهای چرب است که مواد غذایی کافی برای فولیکول‌های مو فراهم کرده و آن‌ها را قوی و سالم نگه می‌دارد.

عوارض جانبی استفاده از زنجبیل

این گیاه برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال اگر به زنجبیل حساسیت دارید نمی‌توانید از عصاره و روغن و دیگر محصولات مرتبط با این گیاه استفاده کنید. برای جلوگیری از خطرات احتمالی 24 ساعت قبل از استفاده مقداری از گیاه را بر روی بازوی خود امتحان و بررسی کنید. در صورت عدم بروز واکنش‌های آلرژیک (قرمزی و سوزش و خارش) می‌توانید از آن استفاده کنید.

زنجبیل ممکن است باعث بروز برخی تحریکات پوستی شود. این تحریکات عبارت‌اند از:

  • تحریکات پوستی به رنگ قرمز
  • تاول
  • خارش
  • افزایش التهاب پوست
  • سوختگی

کلام پایانی

گیاه زنجبیل با اثر بر روی مو و تغذیه فولیکول‌ها به طور موثری از ریزش موها جلوگیری می‌کند. این گیاه خشکی کف سر را برطرف کرده و شوره را از بین می‌برد. زنجبیل برای اکثر افراد امن و بدون عوارض جانبی است با این حال بهتر است پیش از استفاده حتما مقداری از آن را بر روی پوست دست خود امتحان و بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *