مراقبت از پوست

راهنمای خرید پاک کننده پوست چرب ؛ معرفی + مزایا (جدید)

پاک کننده پوست چرب

حتما می‌دانید که پوست انواع مختلفی دارد. در واقع پوست هر شخص با توجه به علائم و نشانه‌ها می‌تواند خشک، مختلط، چرب و معمولی باشد. برای مراقبت از پوست خود بهتر است ابتدا نوع آن را شناسایی کنیم. سپس با توجه به نوع پوست بهترین محصول را انتخاب کنیم. با انتخاب یک محصول مناسب پوست شما آسیب نمی‌بیند. همچنین با یک انتخاب درست می‌توانید به سادگی پوستی سالم و بدون نقص داشته باشید. در این مبحث قصد داریم شما را برای خرید یک پاک کننده  پوست چرب راهنمایی کنیم.

پوست چرب چگونه به وجود می‌آید؟

در زیر پوست غدد فراوانی وجود دارد. سبوم یکی از چندین غدد پوست است. این غدد ماده‌ای به نام سبوم ترشح می‌کنند. ترشح سبوم سد دفاعی پوست را قدرت می‌بخشد. در واقع سبوم ماده‌ای چرب برای دفاع از پوست است. ترشح  بیش از حد این ماده باعث چرب شدن پوست شما می‌شود.

چه عواملی باعث چرب شدن پوست می‌شود؟

  1. ژنتیک

اگر یکی از اعضای خانواده یعنی پدر و یا مادر پوست چربی داشته باشند به احتمال زیاد غدد سبوم شما نیز بسیار فعال است.

  1. سن

با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کاهش می‌یابد. با کم شدن کلاژن در بدن فعالیت غدد سبوم نیز کم می‌شود. به همین دلیل است که پوست چرب بیش تر در افراد جوان مشاهد می‌شود. افراد مسن معمولا پوست بسیار خشکی دارند چرا که در این افراد تولید کلاژن متوقف شده و غدد سبوم نیز کم کار می‌شوند.

  1. محل زندگی و آب و هوا

آب و هوا و محل زندگی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در چرب شدن پوست است. افرادی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می‌کنند بیش از سایرین شاهد چرب شدن پوست خود هستند.

فراموش نکنید که در تابستان پوست شما چرب می‌شود. در این مورد نگران نباشید این تغییر موقتی است.

  1. منافذ بزرگ

برخی اوقات منافذ صورت به علت افزایش سن، تغییر وزن و جای جوش ممکن است بیش از اندازه بزرگ شود. در صورتی که منافذ بزرگ شوند امکان ترشح چربی بیش‌تر افزایش می‌یابد.

عوامل متعددی در ایجاد پوست چرب دخیل است

فراموش نکنید که در تابستان پوست شما چرب می‌شود. در این مورد نگران نباشید این تغییر موقتی است.

علاوه بر موارد فوق، عواملی همچون استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی، استفاده از محصولاتی که برای پوست چرب نیستند و مرطوب نکردن پوست نیز باعث افزایش چربی پوست می‌شود.

علائم پوست چرب

  • پوست زبر و خشن
  • چهره‌ای براق و چرب
  • بروز جوش و آکنه به طور مداوم
  • منافذ بزرگ و محسوس روی پوست
  • منافذ بسته و جوش‌های سرسیاه متعدد

معایب و مزایای پوست چرب

چرب بودن پوست اصلا بد نیست. پوست چرب دیرتر پیر می‌شود. چین و چروک و خطوط عمیق روی پوست چرب دیرتر ظاهر می‌شود. با این حال چربی بیش از حد باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود. منافذ بسته نیز باعث بروز جوش‌های سرسیاه می‌شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان چربی پوست شست و شوی روزانه آن است. افرادی که پوست چربی دارند باید روزانه دو بار (شب و صبح قبل از خواب) پوست خود را با شوینده‌ای مناسب پوست چرب شست و شو دهید.

علت آکنه و روش‌های درمان آن را بشناسید.

راهنمای خرید  پاک کننده پوست چرب

در این بخش قصد داریم شما را با ویژگی‌های یک پاک کننده مناسب مخصوص پوست چرب آشنا کنیم.

ویژگی‌های یک شوینده مناسب برای پوست چرب

برای شستن پوست چرب بهتر است صابون‌های معمولی را فراموش کنید. صابون‌های معمولی با برهم زدن PH طبیعی پوست باعث افزایش ترشح چربی خواهند شد. برای شست و شو بهتر است از شوینده‌هایی استفاده کنید که شامل موادی همچون بنزیل پراکسید benzoyl peroxide، سالیسیلیک اسید salicylic acid، گلیکولیک اسید glycolic acid و بتا هیدروکسی اسید beta-hydroxy acid باشند. این مواد کاملا مناسب برای افرادی است که پوست چرب و مستعد آکنه دارند.

انواع پاک‌کننده‌های پوست چرب

ژل: ژل‌های پاک‌کننده عموما برای پاکسازی عمقی پوست طراحی شده‌اند. این پاک‌کننده‌ها با پاکسازی عمقی پوست، منافذ را باز کرده، چربی‌ها و سایر آلودگی‌ها را به طور کامل از روی پوست پاک می‌کند. به همین دلیل استفاده از ژل‌های پاک‌کننده برای پوست‌های چرب بسیار توصیه شده است.

فوم: فوم‌های پاک‌کننده دارای بافتی سبک هستند. این دسته از پاک‌کننده‌ها نیز برای پاکسازی عمقی پوست بسیار مناسب هستند. این پاک‌کننده‌ها عموما پوست را لایه‌برداری می‌کنند. پاک‌کننده‌های فومی علاوه بر پوست‌های چرب برای پوست‌های مختلط نیز مناسب است.

پن: پن‌های شست و شو در قالب صابون تهیه و تولید می‌شوند. پن‌های شست و شو بدون تغییر PH و آسیب به پوست آن را از انواع آلودگی‌ها پاک می‌کند. پن‌های شست و شو برای انواع پوست طراحی و تولید شده‌اند. افراد با پوست چرب می‌توانند از پن‌های مخصوص پوست چرب، پن‌های ضدجوش و پن‌های لایه‌بردار استفاده کنند.

تصویر فردی که با استفاده از پاک کننده پوست چرب صورت خود را شستشو میدهد

فوم‌های پاک‌کننده دارای بافتی سبک هستند. این دسته از پاک‌کننده‌ها نیز برای پاکسازی عمقی پوست بسیار مناسب هستند.

تونر مناسب برای پاکسازی پوست چرب

تونرها به واسطه خواص ویژه خود منافذ پوست را به خوبی پاکسازی می‌کنند. بهتر است بعد از شستن صورت خود با استفاده از یک تونر مناسب پوست چرب، باقی مانده آلودگی و چربی را از روی پوست خود بردارید. تونرهای مخصوص پوست چرب عموما فاقد الکل هستند.

فراموش نکنید از تونر تنها در نقاط چرب استفاده کنید. برای مثال پیشانی، دماغ و چانه بهترین نواحی برای استفاده از تونر هستند.

تصویر شستشوی پوست چرب

پیشانی، دماغ و چانه بهترین نواحی برای استفاده از تونر هستند.

کلام پایانی

با در نظر گرفتن توصیه‌های فوق و تهیه یک شوینده مناسب برای پوست چرب خود به سادگی می‌توانید چربی پوست را کنترل کنید. برای شستن پوست چرب هرگز از آب داغ استفاده نکنید. این کار باعث ترشح بیشتر چربی از غدد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *