مراقبت از پوست

آیا کمبود آهن باعث ریزش مو می‌‌شود؟

کمبود آهن و ارتباط آن با ریزش مو

کم‌خونی ناشی از فقر آهن یا کمبود آهن وضعیتی است که آهن به مقدار کافی در بدن فرد وجود نداشته و یا بدن قادر به استفاده از ذخیره آهن بدن نیست. کمبود آهن در بدن باعث بروز مشکلاتی همچون تنگی نفس و درد در قفسه سینه و خستگی و یا ریزش مو خواهد شد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد فعالیت فولیکول‌های مو به سطح آهن خون وابسته است. در این صورت با کمبود آهن ممکن است سلول‌های مو توانایی رشد نداشته باشند. در این مطلب از زیباشین ارتباط بین کمبود آهن و ریزش مو را بررسی خواهیم کرد. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

علائم کمبود آهن

آهن نقشی حیاتی در تولید هموگلوبین دارد. هموگلوبین وظیفه حمل اکسیژن را داشته که این امر برای حیات و رشد و نمو سلول بسیار ضروری است. کمبود آهن در بدن دارای نشانه‌های خاصی است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • تنگی نفس
  • پوست رنگ‌پریده
  • ناخن‌های شکننده
  • کمبود انرژی و یا خستگی وبی حالی

با وجود اینکه ریزش مو از علائم بارز کمبود آهن نیست اما برخی از افراد که از کمبود آهن رنج می‌برند با این مشکل مواجه هستند.

خواص سرکه سیب برای مو را بدانید و روش استفاده از آن را در خانه یاد بگیرید.

کمبود آهن و ریزش مو

اکثر مطالعات نشان می‌دهد که کمبود آهن در بانوان باعث ریزش مو می‌شود. الگوی ریزش مو در بانوان که به آن آندروژنیک آلوپسیا نیز می‌گویند معمول‌ترین نوع ریزش است. ریزش مو در زنان باعث کم و نازک شدن موها در قسمت میانی سر می‌شود. افراد با این مدل از ریزش مو معمولا شاهد کم شدن موهای خود در قسمت خط مو و پیشانی نیز هستند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مدرک مستحکمی برای اثبات ارتباط بین کمبود آهن و ریزش مو وجود ندارد. با این حال برخی از مطالعات نشان می‌دهد که بانوانی که به فقر آهن دچار هستند ریزش مو را نیز تجربه می‌کنند.

خواص آب پیاز برای درمان ریزش مو را بدانید.

با این حال محققین معتقدند ارتباطی بین کمبود آهن و ریزش مو در بانوان وجود دارد که به فولیکول‌ها آسیب نمی‌رساند. به همین دلیل در صورتی که ریزش مو در اثر فقر آهن ایجاد شده باشد قابل درمان است. چرا که به فولیکول‌های مو آسیب نمی‌رسد و فولیکول‌ها قادر به فعالیت مجدد هستند.

دلایل ریزش مو در مردان را بدانید و روش‌های درمان این مشکل را یاد بگیرید.

تصویر ریزش مو به دلیل کمبود آهن

با این حال محققین معتقدند ارتباطی بین کمبود آهن و ریزش مو در بانوان وجود دارد که به فولیکول‌ها آسیب نمی‌رساند.

درمان ریزش مو و کمبود آهن

افرادی که از ریزش موی ناشی از فقر آهن رنج می‌برند بهتر است هر دو مشکل را همزمان با هم درمان کنند.

درمان ریزش مو

برای ریزش مو استفاده از روش‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

  • ماینوکسیدیل: این دارو برای درمان موضعی ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصصان معتقدند ماینوکسیدیل سلول‌های مو را برای مدت طولانی در فاز رشد نگه می‌دارد.

در اینجا بخوانید: آیا ماینوکسیدیل برای رویش مجدد ابروها موثر است؟

  • استفاده از دارو: برخی داروها از ریزش مو جلوگیری می‌کنند. داروهای مهار کننده آنزیم 5 آلفا ردوکتاز مانند فیناستراید برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داروها میزان آنزیم‌های که در رشد مو دخالت دارند را افزایش می‌دهد.
  • تکنیک‌های جراحی: در صورتی که روش‌های فوق موثر نبود می‌توانید از تکنیک‌هایی همچون کاشت مو استفاده کنید.

علاوه بر این، روش‌های جدید برای رشد مجدد موها ابداع شده است. یکی از این روش‌ها PRP بوده که امروزه برای افزایش رشد مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان کم‌خونی

از روش‌های موثر برای درمان کم‌خونی می‌توان به راه‌های زیر اشاره کرد:

  • مکمل‌های آهن: پزشکان برای افزایش ذخیره آهن در بدن، مصرف روزانه مکمل‌های آهن را پیشنهاد می‌کنند. پیش از مصرف این دسته از قرص‌ها حتما با پزشک مشورت کنید. مصرف بیش از حد آهن عوارض غیر قابل جبرانی را به دنبال دارد. به طور معمول حدود 3 تا 6 ماه زمان لازم است تا میزان آهن بدن به حد طبیعی خود برسد.
  • تزریق آهن: تزریق آهن یکی دیگر از روش‌های جذب این ماده است. این روش معمولا برای افرادی که کم‌خونی شدید دارند تجویز می‌شود. تزریق آهن همچنین برای افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند بیماری کرون نیز ممکن است مفید باشد.
  • تغییر رژیم غذایی: مصرف غذاهای سرشار از آهن میزان این ماده را در بدن افزایش می‌دهد. از غذاهای حاوی آهن می‌توان به گوشت قرمز و مرغ و ماهی و سبزیجات دارای برگ‌های سبز اشاره کرد.
تصویر مواد غذایی حاوی آهن

مصرف غذاهای سرشار از آهن میزان این ماده را در بدن افزایش می‌دهد. از غذاهای حاوی آهن می‌توان به گوشت قرمز و مرغ و ماهی و سبزیجات دارای برگ‌های سبز اشاره کرد.

کلام پایانی

در حال حاضر تحقیقات فراوانی در ارتباط با ریزش موی ناشی از فقر آهن انجام می‌شود. در واقع فاکتورهای زیادی در ریزش مو دخالت دارند که کمبود آهن می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. با این حال پزشکان معتقدند فقر آهن باعث ریزش مو می‌شود چرا که بسیاری از افرادی که به کم خونی مبتلا هستند با ریزش مو نیز مواجه می‌شوند. خوشبختانه با افزایش میزان آهن در بدن فرد شاهد رشد مجدد موهای خود خواهد بود. بهتر است برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی پیش از درمان حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *