مراقبت از پوست

آیا مصرف چای سبز در کاهش وزن موثر است؟

برخی از افراد ادعا دارند مصرف چای سبز به مرور زمان باعث کاهش وزن می‌شود. در این مطلب قصد داریم درستی این ادعا را بررسی کنیم.

مصرف چای سبز در کاهش وزن موثر است

چای سبز یکی از مفیدترین گیاهان روی زمین است. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان و ترکیبات مفید است که به سلامت بدن کمک می‌کند. برخی از افراد ادعا دارند مصرف چای سبز به مرور زمان باعث کاهش وزن می‌شود. در این مطلب از زیباشین قصد داریم درستی این ادعا را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فواید مصرف چای سبز

مصرف این چای باعث بروز واکنش‌های مختلفی در بدن می‌شود که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

کاهش چربی به واسطه ترکیبات منحصر به فرد چای سبز

برگ چای سبز فواید منحصر به فردی دارد. یکی از ترکیبات ویژه برگ چای کافئین است. همانطور که می‌دانید کافئین یک محرک قوی به شمار می‌آید. تحقیقات نشان می‌دهد کافئین به سوخت چربی کمک کرده و کیفیت ورزش کردن را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان است. نوشیدن روزانه یک فنجان چای سبز میزان آنتی اکسیدان‌ها را در بدن افزایش می‌دهد. در واقع چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام کاتچین است. مهم‌ترین آنتی اکسیدان موجود در برگ چای اپی گالو کاتچین (EGCG) است. این ترکیب متابولیسم بدن را به طور ویژه‌ای افزایش می‌دهد.

مصرف چای سبز، سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد

تحقیقات نشان می‌دهد کافئین به سوخت چربی کمک کرده و کیفیت ورزش کردن را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. چای سبز سرشار از کافئین است.

متابولیسم چربی از سلول‌های چربی با مصرف چای سبز

برای چربی سوزی، ابتدا بدن چربی‌ها از درون سلول‌های حاوی چربی تجزیه کرده و وارد جریان خون می‌کند. مطالعات نشان می دهد که ترکیبات فعال موجود در چای سبز با تقویت برخی از هورمون‌های چربی سوز مانند نوراپی نفرین می‌تواند به این فرآیند کمک کند. آنتی اکسیدان موجود در چای می تواند به مهار آنزیمی کمک کند که هورمون نوراپی نفرین را تجزیه کند. هنگامی که این آنزیم مهار می شود ، مقدار نوراپی نفرین افزایش می یابد و باعث تجزیه چربی می شود. در واقع، کافئین و EGCG   که هر دو به طور طبیعی در چای سبز یافت می شوند ممکن است اثر هم افزایی داشته باشند. این دو ترکیب، چربی بیش‌تری تجزیه کرده و وارد جریان خون می‌کنند. این چربی توسط سایر سلول‌ها مانند سلول‌های ماهچه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با 8 نوشیدنی مفید برای کاهش وزن آشنا شوید.

در واقع می‌توان گفت ترکیبات موجود در چای سبز باعث افزایش سطح هورمون‌هایی می‌شود که تجزیه سلول‌های چربی را افزایش می‌دهند. این چربی وارد جریان خون شده و در دسترس سایر سلول‌ها قرار می‌گیرد.

افزایش چربی سوزی هنگام ورزش

ترکیبات موجود در چای سبز چربی سوزی در زمان ورزش را افزایش می‌دهد. در یک تحقیقات مشخص شد مردانی که قبل از ورزش چای سبز مصرف کردند 17% بیش از سایر افراد چربی سوزی داشتند. بنابراین مشخص شد چای سبز باعث افزایش چربی سوزی می‌شود. در یک آزمایش دیگر مشخص شد کاتچین‌های موجود در چای سبز هم در زمان ورزش و هم در زمان استراحت باعث افزایش چربی سوزی می‌شود.

افزایش سوخت و ساز بدن

بدن به طور منظم کالری‌های دریافتی را می‌سوزاند. بدن شما برای انجام کارهای روزمره مانند نشستن، خوابیدن، صحبت کردن و … به انرژی نیاز دارد. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف چای سبز کالری سوزی را افزایش می‌دهد. محققان متعقدند مصرف این چای کالری سوزی را 3 الی 4% افزایش می‌دهد.

دلایل سفید شدن مو در سن کم را بشناسید و روش پیشگیری از آن را یاد بگیرید.

کاهش چربی‌های مضر شکمی با مصرف چای سبز

چربی‌های بدن در قسمت‌های مختلفی توزیع شده‌اند. بهتر است بدانید همه این چربی‌ها مثل هم نیستند. چربی‌های شکمی برای بدن مضر هستند. این چربی‌ها به دلیل التهاب و یا مقاومت به انسولین ایجاد می‌شوند. التهاب و مقاومت به انسولین هر دو با بیماری‌های جدی مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی در ارتباط هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که کاتچین‌های چای سبز باعث از بین رفتن چربی‌ها به خصوص چربی‌های دور شکم می‌شود. البته محققان عقیده دارند درصد اثرگذاری چای سبز بر روی این چربی‌ها متوسط است. چای سبز علاوه بر کاهش چربی خطر ابتلا به انواع بیماری‌های خطرناک مانند دیابت را کاهش می‌دهد.

تصویر یک فنجان چای سبز دم شده

مطالعات نشان می دهد که ترکیبات فعال موجود در چای سبز با تقویت برخی از هورمون‌های چربی سوز مانند نوراپی نفرین می‌تواند به این فرآیند کمک کند.

کلام پایانی

اگرچه چای سبز به واسطه داشتن ترکیبات قابل توجه باعث کاهش چربی‌های بدن و افزایش متابولیسم می‌شود. اما با این حال اثرات آن بر روی کاهش وزن متوسط است.

مصرف چای سبز همراه با سایر روش‌های مفید برای کاهش وزن مانند افزایش مصرف پروتئین، کاهش مصرف کربوهیدرات و ورزش کردن، کاهش وزن را سرعت می‌بخشد.

توجه داشته باشید که چای سبز علاوه بر کاهش وزن، فواید دیگری برای بدن دارد. این گیاه سرشار از آنتی‌اکسیدان است. مصرف آن میزان آنتی‌اکسیدان‌ها را در بدن افزایش می‌دهد. در نتیجه بدن در برار رادیکال‌های آزاد و اثرات ناخوشایند این ترکیبات در امان می‌ماند. بنابراین مصرف چای سبز از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. برای مشاهده نتیجه بهتر است این چای را به صورت روزانه مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *