مراقبت از پوست

آیا کمبود ویتامین ب12 (کوبالامین) باعث افزایش وزن می‌شود؟

تصویر مواد غذایی حاوی ویتامین ب12

ویتامین ب12 با عنوان کوبالامین نیز شناخته می‌شود. این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی درون بدن شرکت دارد. برای مثال بدن برای ساخت DNA و آزادسازی گلبول‌های قرمز و تولید انرژی از این ویتامین استفاده می‌کند. ویتامین ب12 در روحیه و خلق و خو نیز تاثیرگذار بوده و عملکرد مغز را نیز تغییر می‌دهد. بنابراین کمبود ویتامین ب در بدن مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کند.

برخی از محققان معتقدند کمبود این ویتامین در بدن باعث افزایش وزن ناخواسته می‌شود. در این مقاله از زیبا شین ما قصد داریم صحت این ادعا را مشخص کنیم. آیا کمبود ویتامین ب12 واقعا باعث افزایش وزن می‌شود؟ برای یافتن پاسخ، با ما همراه باشید.

علائم کمبود ویتامین B12 در بدن

برای جذب موثر ویتامین ب12، بدن شما به خصوص دستگاه گوارش (معده و روده) و لوزالمعده باید به درستی عمل کند. همچنین یک فاکتور پروتئینی در معده وجود دارد که ویتامین به آن متصل می‌شود. این فاکتور نیز باید به مقدار کافی در معده وجود داشته باشد.

زنان بالغ روزانه حدود 2.4 میکروگرم ویتامین ب12 نیاز دارند. این مقدار در طول دوران بارداری و شیردهی افزایش می‌یابد. مردان نیز در طول روز به 2.6 میکروگرم ویتامین احتیاج دارند. ویتامین ب12 اضافه در کبد ذخیره شده و مقدار کمی از آن از طریق ادرار و عرق و … دفع می‌شود. مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا ذخیره ویتامین ب در بدن به پایان برسد. با این حال در صورت کمبود این ویتامین علائم زیر ظاهر می‌شود:

 • بی‌خوابی
 • تپش قلب
 • عدم تعادل
 • تنگی نفس
 • بی اختیاری
 • خستگی مزمن
 • ضعف در حافظه
 • تغییرات خلق و خو
 • بی حسی در اندام‌های بدن
فردی که دچار کمبود ویتامین ب12 است

مصرف برخی داروهای خاص از جمله متفورمین و مهارکننده های پمپ پروتون و آنتی اسیدها ممکن است توانایی بدن در جذب ویتامین ب12  را کاهش دهند.

افراد مسن، سیگاری و گیاهخوار بیش از سایرین با کمبود این ویتامین مواجه هستند. جراحی روده و نارسایی لوزالمعده و رشد زیاد باکتری های روده کوچک و عفونت های انگلی و برخی از اختلالات خود ایمنی از جمله عوامل خطر دیگر در نظر گرفته می شوند. علاوه بر این، مصرف برخی داروهای خاص از جمله متفورمین و مهارکننده های پمپ پروتون و آنتی اسیدها ممکن است توانایی بدن در جذب ویتامین ب12  را کاهش دهند.

در اینجا بخوانید: یازده ماده غذایی شگفت‌انگیز برای داشتن کبدی سالم.

چرا کمبود ویتامین ب12 ممکن است باعث افزایش وزن شود؟

در این زمینه تحقیقات اندکی وجود دارد. با این حال مدارک علمی اندکی وجود دارد که تاثیر این ویتامین را بر روی کاهش و یا افزایش وزن نشان می‌دهد. برای مثال در یک آزمایش مشخص شد افراد چاق با شاخص توده بدنی بالا (BMI) نسبت به افراد معمولی ویتامین ب12 کم‌تری دارند. در یک آزمایش دیگر معلوم شد افرادی که به طور داوطلبانه مکمل‌های این ویتامین را مصرف می‌کنند نسبت به سایر افراد وزن مناسبی دارند. با این حال برای اثبات تاثیر این ویتامین بر روی وزن به تحقیقات بیش‌تری احتیاج است.

از طرف دیگر در برخی افراد کمبود ویتامین B12 باعث کم شدن اشتها و کاهش وزن می‌شود. به همین دلیل اطلاعات امروز برای اثبات این ادعا که کمبود ویتامین B12 باعث افزایش وزن می‌شود، کافی نیست.

منابع غنی ویتامین ب12

برای تامین ویتامین B12 می‌توانید از منابع غذایی زیر استفاده کنید:

 • مرغ و گوشت: به خصوص گوشت قرمز و گوشت گاو
 • ماهی و سایر غذاهای دریایی: مخصوصا ماهی سالمون و ماهی تن و ساردین و …
 • لبنیات: شیر و پنیر و ماست
 • تخم مرغ: به خصوص زرده تخم مرغ
 • مواد غذایی غنی شده: مانند غلات صبحانه و مخمرهای غذایی  شیرهای گیاهی (شیر بادام و سویا)

در اینجا بخوانید: عوارض خطرناک نخوردن وعده صبحانه برای بدن چیست؟

علاوه بر موادغذایی فوق، مکمل‌های ویتامین ب12 به طور گسترده در داروخانه‌ها یافت می‌شوند. این دسته از مکمل‌ها برای افرادی که سطح ویتامین آن‌ها بسیار پایین است مفید بوده و به بدن برای جذب این ویتامین کمک فراوانی می‌کند.

تصویر مواد غذایی مفید

از طرف دیگر در برخی افراد کمبود ویتامین B12 باعث کم شدن اشتها و کاهش وزن می‌شود. به همین دلیل اطلاعات امروز برای اثبات این ادعا که کمبود ویتامین B12 باعث افزایش وزن می‌شود، کافی نیست.

کلام پایانی

ویتامین ب12 یک ویتامین محلول در آب است و بدن برای انجام بسیاری از فرآیندهای شیمیایی خود حتما به این ویتامین احتیاج دارد. این ویتامین انرژی مورد نیاز بدن را تامین کرده و بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد. کمبود ویتامین ب عوارض ناخوشایندی را برای بدن ایجاد می‌کند. کمبود این ویتامین باعث خستگی مزمن و بی‌خوابی و تغییرات خلق و خو و … می‌شود. شواهد اندکی وجود دارد که اثبات می‌کند کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث افزایش وزن شود با این حال مطالعات بیش‌تری در این رابطه باید صورت بگیرد. برای تامین ویتامین مورد نیاز خود می‌توانید از مکمل‌های این ویتامین که در داروخانه‌ها یافت می‌شوند استفاده کنید. همچنین با مصرف گوشت و مرغ و ماهی و … می‌توانید ویتامین مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *