مراقبت از پوست

کارکرد عضلات صورت

تصویر ماساژ عضلات صورت

صورت یکی از اندام‌های بدن است که از عضلات مختلفی تشکیل شده است. در این عضو عضلات مختلفی وجود دارد که 15 مورد از آن‌ها نقش اساسی و مهم‌تری در حرکات صورت ایفا می‌کنند. این عضلات همگی در زیر پوست قرار دارند. عضلات مربوط به صورت معمولا از جمجمه و یا ساختارهای فیبری شروع می‌شود. این عضلات در جمجمه و گردن کشیده شده و در ادامه به صورت راه پیدا می‌کنند. اما باید این موضوع را بدانیم که این عضلات هر کدام اثرات متفاوتی را بر روی صورت دارند. در این مقاله از زیباشین سعی داریم تا به بررسی عضلات صورت بپردازیم و کارکرد آن‌ها را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

ساختار کلی عضلات صورت:

قبل از آن که بخواهیم کارکرد عضلات صورت را بیان کنیم بهتر است به شناسایی خود عضلات بپردازیم. عضلات و یا ماهیچه‌ها باعث حرکت اندام‌های بدن می‌شوند. در واقع بدون وجود عضلات، حرکات بدن غیر ممکن است. ماهیچه‌ها انرژی را از نوعی به نوع دیگر تبدیل می‌کنند. انرژی شیمیایی مواد غذایی که وارد بدن می‌شوند توسط عضلات به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شوند و این عاملی برای انقباض و انبساط ماهیچه‌ها و در نهایت به حرکت درآمدن بخش‌های مختلف بدن است.

با یازده غذای مفید برای داشتن یک کبد سالم آشنا شوید.

تصویر عضلات صورت

انرژی شیمیایی مواد غذایی که وارد بدن می‌شوند توسط عضلات به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شوند و این عاملی برای انقباض و انبساط ماهیچه‌ها و در نهایت به حرکت درآمدن بخش‌های مختلف بدن است.

ماهیچه‌ها سه نوع هستند:

 • ماهیچه‌های اسکلتی: این عضله در افراد مختلف دارای وزن‌های متفاوتی است. در افراد معمولی این عضله 40% وزن بدن را تشکیل می‌دهد.
 • ماهیچه‌های صاف: دومین عضلات ماهیچه‌های صاف هستند که به صورت خودکار عمل می‌کنند. این ماهیچه معمولا در دیواره رگ‌ها و روده و معده قرار دارند.
 • ماهیچه قلب: ماهیچه قلب نیز نوع سوم ماهیچه‌ها است که کاملا به صورت غیر ارادی عمل می‌کند.

کارکرد عضلات صورت:

عضلاتی که مربوط به صورت هستند معمولا از نوع اسکلتی‌ هستند. این عضلات توسط عصب صورت حرکت می‌کنند. البته نام دیگر آن‌ها نیز عضلات نمایشی است. در ادامه با این عضلات و انواع آن‌ها آشنا می‌شویم:

 1. عضله پروسروس یا پیرامیدالیس (Procerus or pyramidalis): این عضله در بخش پیشانی قرار دارد. عضله پیرامیدالیس وظیفه کشیدن پوست وسط پیشانی به سمت پایین را بر عهده دارد. اخم بین ابروها مربوط به این عضله می‌شود.
 2. عضله فرونتالیس (Frontalis): این عضله وظیفه بالا بردن ابرو را به عهده دارد. هنگامی که این عضله منقبض می‌شود، چروک افقی روی پیشانی ایجاد می‌شود.
 3. عضله زیگوماتیکوس (Zygomaticus): عضله زیگوماتیکوس وظیفه بالا کشیدن مجموعه‌ای از عضلات گونه را به عهده دارد. زمانی که می‌خندید یا لبخند می‌زنید، این عضله به کار می‌افتد. برخی از افراد به این عضله، عضله ماهیچه گونه‌ای کوچک نیز می‌گویند.
 4. عضله اوربیکولاریساکولی (orbicularis oculi): این عضله وظیفه بستن چشم‌ها را به عهده دارد. هنگامی که به گوشه‌ای نگاه می‌کنید این عضله به شما کمک می‌کند. عضله اوربیکولاریس اکولی همچنین نقش کنترل اشک را نیز به عهده دارد.
 5. عضله لب (Orbicularis oris): این عضله وظیفه حرکت دادن لب‌ها را به عهده دارد.
 6. عضله بوسیناتورز (Buccinators): این عضله نیز مربوط به دهان است و باعث عقب کشیده شدن گوشه‌های دهان می‌شود.
 7. عضله منتالیس (Mentalis): عضله منتالیس یک عضله دیگر است که به دهان مربوط می‌شود. این عضله باعث کشیده شدن پوست چانه در زمانی می‌شود که لب پایین به جلو حرکت می‌کند.
 8. عضله (Triangular muscles of the lips): این عضله نیز به دهان و لب‌ها مربوط شده و باعث می‌شود تا گوشه لب‌ها به سمت پایین حرکت کنند.
 9. عضله (Levator muscles of the upper lips): این عضله همانطور که از نامش پیدا است لب بالایی را بالا می‌برد.
 10. عضله مستر (Masseter): عضله مستر وظیفه بستن فک را به عهده دارد.
 11. عضله ریزوریس (Risoris): هنگامی که شما لبخند می‌زنید عضله ریزوریس باعث کشیده شدن لب‌های شما می‌شود.
 12. عضله دپرزور لابی (Depressor labii): عضله دپرزور لابی مربوط به لب پایینی است و وظیفه پایین آوردن آن را به عهده دارد.
 13. عضله Depressor anguli oris: این عضله باعث می‌شود تا گوشه تحتانی لب‌ها به سمت پایین حرکت کند.
 14. عضله لواتور آنگولاریس (Levator angularis): این عضله نیز بر عکس عضله بالایی باعث می‌شود تا لب‌های فوقانی بالا بروند.
 15. عضله پتریگوید (Pterygoid): و در نهایت این عضله فک شما را به عقب کشیده و یا آن را می‌بندد.
تصویر کارکرد عضلات صورت

عضلاتی که مربوط به صورت هستند معمولا از نوع اسکلتی‌ هستند. این عضلات توسط عصب صورت حرکت می‌کنند.

در اینجا بخوانید: آیا آسپرین برای درمان آکنه مناسب است؟

حرف آخر:

همانطور که مشاهده کردید، عضلات موجود در بخش های مختلف صورت هر کدام عمل خاصی را به عهده دارند و این اعمال بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که ما فکرش را می کنیم. عضلات موجود در صورت با ویژگی‌ها و اعمال خود باعث ایحاد حالت‌های مختلف در چهره شما می‌شوند.

2 دیدگاه در “کارکرد عضلات صورت

 1. Avatar ناشناس گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از مقاله خوبتون ، بنده سوالی برام به وجود اومد و جایی رو بهتر از اینجا پیدا نکردم که سوالم رو مطرح کنم .
  عضلات صورت با ورزشهای اختصاصی که فقط روی اون قسمت مورد نظر کار بشه و مورد تمرین و ورزش قرار بگیره آیا اون قسمت عضلات رشد میکنه ؟ ( مثل فرایندی که شنیدم توی بدنسازی هستش که میگن موقع فشار آوردن ماهیچه پاره میشه و شروع می‌کنه به بازسازی و تعداد بافت ماهیچه ای بیشتر )

 2. Avatar محمود از مشهد گفت:

  باسلام. با اجازه از شما، از این مطلب مفید با ذکر مرجع در یک کتاب استفاده خواهدشد انشاالله. با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *