رژیم غذایی و لاغری, سبک زندگی

9 دلیل افزایش وزن ناخواسته

تصویر افزایش وزن ناخواسته

افزایش وزن همیشه باعث نگرانی است به خصوص اگر دلیل این امر مشخص نباشد. افزایش وزن معمولا در اثر عدم تحرک، مصرف غذاهای ناسالم، مصرف داروهای خاص و … ایجاد می‌شود. همانطور که می‌دانید رژیم غذایی نقش اصلی را در تعادل وزن ایفا می‌کند. با این حال برخی عوامل مانند استرس و یا کمبود خواب نیز ممکن است در افزایش وزن دخیل باشد. در این مطلب از زیباشین دلایل اصلی برای این مشکل ناخواسته را معرفی خواهیم کرد. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

9 دلیل افزایش وزن ناخواسته

 1. مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده

بسیاری از غذاهای سالم و مفید مانند ماست و جو دوسر و … به مقدار کم فرآوری شده‌اند. اما غذاهایی مانند غلات شیرین و غذاهای آماده و فست فودها و شکر و … بسیار مضر هستند چرا که این غذاها بسیار فرآوری شده و دارای چربی‌های مضر و ناسالم هستند. مصرف این دسته از مواد غذایی باعث افزایش وزن و چاقی مفرط می‌شود. غذاهای فرآوری شده کالری بالایی داشته و عاری از مواد معدنی و مفید هستند. بنابراین برای جلوگیری از افزایش وزن ناخواسته بهتر است مصرف این مواد غذایی مضر را متوقف کنید.

تصویر غذاهایی که موجب افزایش وزن ناخواسته میشوند

غذاهای فرآوری شده کالری بالایی داشته و عاری از مواد معدنی و مفید هستند.

 1. مصرف قند و شکر

استفاده از مواد و خوراکی‌های حاوی شکر مانند آبنبات و شیرینی و کیک و نوشابه و بستنی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا و … به راحتی باعث افزایش وزن می‌شود. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد مصرف شکر نه تنها وزن شما را زیاد می‌کند بلکه مصرف آن موجب بروز بیماری‌های مزمنی مانند دیابت نوع 2 خواهد شد. با عدم مصرف این دسته از مواد غذایی می‌توانید از افزایش وزن ناخواسته جلوگیری کنید.

مصرف قند و شکر و شیرینی موجب افزایش وزن ناخواسته برای شما میشود

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد مصرف شکر نه تنها وزن شما را زیاد می‌کند بلکه مصرف آن موجب بروز بیماری‌های مزمنی مانند دیابت نوع 2 خواهد شد.

 1. عدم تحرک

عدم تحرک یکی از دلایل اصلی افزایش وزن و بروز بیماری‌های مزمن است. رانندگی و تماشای تلوزیون و استفاده بیش از حد از کامپیوتر و موبایل از فاکتورهای اصلی بی تحرکی است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در طور روز تحرک زیادی ندارند بیش از سایرین با افزایش وزن ناخواسته مواجه هستند. تغییر سبک زندگی و انجام ورزش‌های سبک و ساده در طول روز به طور موثری از اضافه وزن ناخواسته جلوگیری می‌کند. تمرینات و ورزش‌های ساده مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و … باعث کاهش وزن می‌شود.

تصویر یک کودک بسیار چاق که در کنار انواع شیرینی به خواب رفته است

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در طور روز تحرک زیادی ندارند بیش از سایرین با افزایش وزن ناخواسته مواجه هستند.

 1. رژیم غذایی نامناسب

رژیم گرفتن مداوم و رها کردن رژیم بعد از مدت کوتاهی یکی از دلایلی است که باعث افزایش وزن می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد رژیم گرفتن مداوم و شکستن رژیم غذایی باعث افزایش وزن ناخواسته می‌شود. در واقع این امر باعث تغییرات فیزیولوژیکی در بدن شده و هورمون‌های سیری و گرسنگی را تغییر می‌دهد. برای داشتن وزنی ایده‌آل و مناسب بهتر است سبک زندگی خود را تغییر دهید. با انجام ورزش‌ و عدم مصرف شکر و کربوهیدرات و همچنین مصرف غذاهای سرشار از فیبر و پروتئین می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید.

یازده غذای سالم و مفید برای داشتن کبدی سالم را در اینجا بشناسید.

تصویر فردی که دچار افزایش وزن ناخواسته است

با انجام ورزش‌ و عدم مصرف شکر و کربوهیدرات و همچنین مصرف غذاهای سرشار از فیبر و پروتئین می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید.

 1. مشکلات پزشکی

برخی اوقات افزایش وزن ربطی به سبک زندگی نداشته و ممکن است به دلایل پزشکی این مشکل ایجاد شود. برخی از بیماری‌هایی که باعث افزایش وزن می‌شوند عبارت‌اند از:

 • کم‌کاری تیروئید: این بیماری بر روی غده‌ تیروئید اثر کرده و باعث افزایش وزن ناخواسته شده یا باعث می‌شود سخت‌تر اضافه وزن خود را از دست دهید.
 • افسردگی: این بیماری باعث افزایش وزن و چاقی مفرط می‌شود.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک: این مشکل به دلیل نامنظم بودن هورمون‌ها در سن رشد بانوان رخ می‌دهد. این بیماری باعث افزایش وزن شده و یا کاهش وزن را سخت می‌کند.
 • اختلال در خوردن: اختلال در خوردن باعث پرخوری بیش از حد می‌شود. پرخوری عصبی باعث افزایش وزن و بیماری‌های مختلف می‌شود.

برخی دیگر از بیماری‌ها مانند دیابت و سندروم کوشینگ نیز باعث چاقی می‌شود.

تصویر فردی که توسط دکتر معاینه می‌شود

سندرم تخمدان پلی کیستیک به دلیل نامنظم بودن هورمون‌ها در سن رشد بانوان رخ می‌دهد. این بیماری باعث افزایش وزن شده و یا کاهش وزن را سخت می‌کند.

 1. خواب ناکافی

خواب کافی برای داشتن بدنی سالم ضروری است. در صورتی که به طور کافی استراحت نکنید و خواب کافی نداشته باشید وزن به طور ناخواسته افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که خواب شبانه کم‌تر از 6 ساعت داشته باشند بیش از سایر افراد چاق می‌شوند. محققان متعقدند افرادی که 7 ساعت یا بیش‌تر خواب شبانه دارند راحت‌تر اضافه وزن خود را از دست می‌دهند.

تصویر فردی در حال خواب

در صورتی که به طور کافی استراحت نکنید و خواب کافی نداشته باشید وزن به طور ناخواسته افزایش می‌یابد.

 1. مصرف غذاهای مضر با ارزش غذایی کم

در صورتی که به طور مداوم از غذاهای فرآوری شده استفاده می‌کنید با تغییر رژیم غذایی و مصرف غذاهای کامل می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. در واقع کلید اصلی برای کاهش وزن مصرف غذاهای کامل و فرآوری نشده است. برای داشتن وزن ایده‌آل استفاده از منابع غذایی کم چربی و کم کربوهیدرات پیشنهاد می‌شود. مصرف منابع غذایی مفید با ارزش غذایی بالا مانند سبزیجات و میوه‌ها و حبوبات و تخم مرغ و آجیل‌ها و … برای کاهش وزن بسیار مناسب است.

تصویر چیپس

مصرف منابع غذایی مفید با ارزش غذایی بالا مانند سبزیجات و میوه‌ها و حبوبات و تخم مرغ و آجیل‌ها و … برای کاهش وزن بسیار مناسب است.

 1. استرس

استرس مزمن به طور مستقیم بر روی وزن تاثیر می‌گذارد. افزایش هورمون استرس (کورتیزول) باعث افزایش گرسنگی و پرخوری می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد سطح هورمون کورتیزول در افراد چاق بسیار بیش‌تر است. بنابراین با کنترل استرس می‌توانید تا حدودی از افزایش وزن جلوگیری کنید. برای کاهش استرس بهتر است از روش‌هایی مانند تنفس عمیق و یوگا و ورزش و … استفاده کنید.

با رازهای زیبایی در آشپزخانه خود آشنا شوید.

تصویر فردی که مضطرب است

با کنترل استرس می‌توانید تا حدودی از افزایش وزن جلوگیری کنید. برای کاهش استرس بهتر است از روش‌هایی مانند تنفس عمیق و یوگا و ورزش و … استفاده کنید.

 1. دریافت کالری زیاد در طول روز

پرخوری و مصرف بیش از اندازه کالری در طول روز باعث اضافه وزن و چاقی می‌شود. اگر در طول روز بیش از حدی که کالری می‌سوزانید، کالری دریافت کنید دچار اضافه وزن خواهید شد. خوردن غذاهای مضر و انتخاب رژیم غذایی نامناسب و مصرف مواد غذایی بی ارزش باعث چاقی خواهد شد. با مصرف غذاهای سرشار از فیبر و پروتئین و نوشیدن آب به جای مصرف نوشیدنی‌های پرکالری و … از افزایش وزن ناخواسته جلوگیری کنید.

تصویر فردی که غذای پر کالری میخورد و در معرض چاقی و افزایش وزن ناخواسته است

اگر در طول روز بیش از حدی که کالری می‌سوزانید، کالری دریافت کنید دچار اضافه وزن خواهید شد.

کلام پایانی

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باعث افزایش وزن می‌شود. کمبود خواب و استرس و عدم تحرک و مصرف غذاهای فرآوری شده و … موجب افزایش وزن و چاقی خواهد شد. با تغییر سبک زندگی و ورزش کردن و مصرف مواد غذایی سالم با ارزش غذایی بالا می‌توانید بدنی سالم و وزنی ایده‌آل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *