مراقبت از پوست

پروتز لب و خطرات احتمالی آن را بشناسید

پروتز لب نوعی جراحی سرپایی است و به بیهوشی نیاز ندارد. با این حال عوارض پروتز کردن چندان کم نیستند. با شناخت مواد استفاده شده و انتخاب پزشک مجرب میتوان تا حدی از خطرات احتمالی جلوگیری کرد.

انجام پروتز لب و تزریق فیلر به آن

پروتز یکی از روش‌هایی است که لب‌های شما را بزرگ‌تر و برجسته‌تر نشان می‌دهد. این روزها انجام پروتزهای تزریقی رایج‌ترین روش بزرگ‌ کردن لب‌ها است. در این مقاله با پروتز لب و خطرات احتمالی آن آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید.

پروتز لب چیست؟

پروتز لب نسبت به دیگر عمل‌های جراحی سبک‌تر است و مدت زمان آن بسیار کوتاه است. این عمل توسط یک متخصص انجام می‌شود.

انواع مختلفی از مواد پرکننده یا فیلر برای انجام پروتز لب وجود دارد، که این ترکیبات در داخل لب و اطراف آن تزریق می‌شود. اما رایج‌ترین این پرکننده‌ها، آن‌هایی هستند که حاوی اسید هیالورونیک باشند. اسید هیالورونیک ترکیبی طبیعی است که در بدن نیز یافت می‌شود و از آن برای افزیش حجم لب‌ها استفاده می‌شود. به این ترکیبات پرکننده‌های اسید هیالورونیک می‌گویند.

البته ترکیبات کلاژن در گذشته پر طرفدارتر از ترکیبات هیالورنیک بودند، اما این روزها استفاده از آن در درجه دوم قرار گرفته‌است. در برخی موارد نیز از چربی به عنوان فیلر استفاده می‌شود، که عوارض خاص خود را دارد.

به افرادی که پروتز لب را انجام می‌دهند توصیه می‌شود، در صورت ایجاد واکنش‌های آلرژیک حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارند.

با تزریق بوتاکس به لب آشنا شوید و خطرات احتمالی را بهتر بشناسید.

تصویر پروتز لب و تزریق مواد پروتز به درون لب

پروتز لب نسبت به دیگر عمل‌های جراحی سبک‌تر است و مدت زمان آن بسیار کوتاه است. این عمل توسط یک متخصص انجام می‌شود.

مراحل انجام پروتز لب‌

در پروتز لب، توسط تجهیزات مخصوص، در نقاط خاصی از لب که معمولا کناره‌های آن هستند، شکاف‌هایی ایجاد می‌شود و توسط این شکاف‌ها نیز یک سری کانال‌هایی برای ورود مواد مخصوص پروتز لب ایجاد می‌شود. این تونل ایجاد شده، باعث می‌شود تا انجام پروتز لب به درستی و در مناطقی مناسب انجام شود. متخصص پروتز لب، مواد پروتز را از طریق این کانال‌ها وارد لب می‌کند. پس از انجام پروتز شکاف‌های ایجاد شده بسته می‌شود. برخی از افراد عمل پروتز را توسط سرنگ‌های مخصوصی انجام می‌دهند، اما در این روش دقت عمل پایین‌تر است.

خطرات احتمالی پروتز لب‌

درست‌است که پروتز کردن لب باعث افزایش زیبایی می‌شود اما در هر صورت این عمل با وارد کردن یک ماده ‌خارجی به داخل بافت بدن اتفاق می افتد. انجام نادرست و حفاظت‌نشده پروتز لب ممکن‌است باعث ایجاد عوارضی شود که برخی از افراد از آن بی‌اطلاع هستند.

یکی از مشکلاتی که ممکن‌است در برخی از افراد ایجاد شود، بزرگتر شدن بیش از حد لب‌ها و یا عدم قرینگی است. این موضوع باعث می‌شود تا لب‌های شما ظاهری نامناسب پیدا کند. البته که با خارج کردن ترکیبات پروتز می‌توانید این مشکل را بر طرف کنید.

عارضه دیگری که ممکن‌است در اثر پروتز کردن لب ایجاد شود، ایجاد برجستگی و فرورفتگی در محل‌هایی است که عمل تزریق انجام‌ شده‌است. این عارضه معمولا به دلیل نداشتن تبحر در انجام این عمل است.

در برخی از افراد ممکن است قرمزی، خارش، تورم، خونریزی و یا خروج ترکیبات پروتز بعد از انجام آن دیده‌ شود که برای فرد آزار دهنده است.

بدن برخی از افرادی که اقدام به انجام پروتز لب می‌کنند، نسبت به ترکیبات وارد شده واکنش نشان‌ داده و ممکن‌است علائم حساسیت ایجاد شود. در این صورت باید فورا این مواد توسط یک متخصص خارج شود.

ایجاد زخم و کبودی نیز جزو عوارض دیگر انجام پروتز لب است که معمولا پس از چند روز بهبود می‌یابد.

روش‌های رفع افتادگی گوشه لب را یاد بگیرید.

تصویر فردی که در حال انجام پروتز لب می‌باشد

پر کننده یا فیلرهای لب معمولا در دو نوع کلاژن یا اسید هیالورونیک موجود هستند. این دو ماده کاملا متفاوتند.

نکات مهمی که قبل از پروتز لب‌ خود باید بدانید

اگر تصمیم به پروتز کردن لب‌های خود گرفته‌اید، بهتر است قبل از انجام آن از این نکات مطلع شوید:

  1. پر کننده یا فیلرهای لب معمولا در دو نوع کلاژن یا اسید هیالورونیک موجود هستند. این دو ماده کاملا متفاوتند. کلاژن تنها لب شما را حجم می‌دهد اما اسید هیالورونیک علاوه بر حجم دادن، باعث می‌شود تا لب‌های شما آب خود را نیز از دست نداده و رطوبت آن حفظ شود. استفاد از فیلرهای اسید هیالورونیک می‌تواند کنترل ‌شده باشد و پزشک در هر تزریق میزان مشخصی از این ماده را وارد کند. این نوع از ژل‌ها کبودی کمتری را پس از تزریق ایجاد می‌کنند و ماندگاری آن‌ها نیز بیشتر است.
  2. رسیدن به لب‌های برجسته را در یک جلسه انجام ندهید. به خصوص افرادی که دارای لب‌های باریک هستند و به دنبال انجام عمل پروتز کردن لب هستند، نباید انتظار برجسته شدن بیش از اندازه در لب‌هایشان را پس از اولین جلسه داشته‌ باشند. دقت‌ داشته ‌باشید که این عمل باید در جلسات متعدد انجام شود.
  3. نمی‌توان گفت که پروتز لب کار دردناکی نیست. معمولا کلینیک‌ها بر روی لب‌های شما از بی‌حس‌کننده‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین تا حدودی درد شما کاهش می‌یابد.
  4. ماندگاری پروتز لب دائمی نیست و بسته به سن شما ممکن ‌است زمان ماندگاری آن متفاوت باشد. کمترین ماندگاری 4 ماه و بیشترین مدت ماندگاری آن 6 ماه است و پس از این مدت برای حفظ سایز لب‌هایتان باید دوباره این عمل را تکرار کنید.
  5. سعی‌کنید به مراکزی مراجعه کنید که پروتز لب را به درستی انجام می‌دهند. دقت ‌داشته‌باشید که ظاهر غیرطبیعی به هیچ‌ عنوان باعث افزایش زیبایی شما نمی‌شود. بنابراین برای انجام این کار به مراکزی مراجعه کنید که در انجام پروتز از تجربه کافی برخوردار باشند.
  6. پس از انجام پروتز لب ممکن است لب‌های شما کمی ورم کند و یا دچار کبودی شود. این موضوع کاملا طبیعی است. برای رفع این مشکل بهتر است از قالب‌های یخ استفاده کرده و آن را بر روی لب‌هایتان قرار دهید. معمولا این تورم و کبودی بعد از یک شبانه ‌روز از بین خواهد رفت.
  7. ماده مورد نظرتان را برای انجام پروتز لب انتخاب کنید. معمولا ترکیبات حاوی اسید هیالورونیک دارای ماندگاری بیشتری نسبت به ترکیبات حاوی کلاژن هستند. علاوه بر این ترکیبات اسید هیالورونیک به هیچ‌عنوان باعث ایجاد حساسیت نخواهند شد، اما این حساسیت در مواد دارای کلاژن دیده‌ شده‌است. همچنین شما می‌توانید ترکیبات اسیدهیالورونیک را در صورت عدم تمایل تخلیه کنید.
  8. در انتخاب پزشک خود دقت کنید. فردی که دارای مهارت کافی باشد، می‌تواند پروتز لب شما را به گونه‌ای انجام دهد که کاملا با صورت شما هماهنگ بوده و طبیعی جلوه دهد. برای انتخاب پزشک مناسب بهتر است از تجربه افرادی که به آن پزشکان مراجعه کرده‌اند استفاده کنید.
تصویر پروتز لب و تزریق مواد در حاشیه لب

در پروتز کردن لب، توسط تجهیزات مخصوص، در نقاط خاصی از لب که معمولا کناره‌های آن هستند، شکاف‌هایی ایجاد می‌شود و توسط این شکاف‌ها نیز یک سری کانال‌هایی برای ورود مواد مخصوص پروتز لب ایجاد می‌شود.

حرف آخر:

از آنجایی که انجام عمل‌های زیبایی بسیار پر طرفدار شده، افراد بسیار زیادی حتی با وجود نداشتن تجربه و مدرک تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند. دقت‌ داشته‌باشید که در صورت تمایل به انجام هر گونه تغییر زیبایی بر روی صورت و بدن خود حتما از قبل اطلاعات کافی را در مورد آن کسب نموده و به مراکزی مراجعه نمایید که از تخصص و تجربه کافی برخوردار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *