مراقبت از پوست

علت رگ‌های عنکبوتی و روش های درمان آن

رگهای عنکبوتی نوعی بیماری محسوب نمی‌شود اما ممکن است مشاهده آنان بر روی پوست چندان خوشایند نباشد. با روش‌هایی میتوان آن‌ها را رفع کرد و یا از ایجادشان جلوگیری کرد.

تصویر رگ‌های عنکبوتی در پشت زانو

رگ‌های عنکبوتی، رگ‌های کوچک و آسیب دیده‌ای هستند که در سطح پوست وصورت و یا پاها دیده می‌شوند. این رگ‌ها دردناک یا خطرناک نیستند. اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند این مشکل را به روش‌های مختلف از بین ببرند. رگ‌های عنکبوتی عارضه‌ای است که ممکن است هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما نیز با این مشکل رو به رو هستید مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مطلب علت بروز این رگ‌ها و روش‌های مناسبی برای درمان آن را معرفی خواهیم کرد.

رگ عنکبوتی چیست؟

رگ‌های عنکبوتی به رنگ قرمز، بنفش و آبی هستند. این رگ‌ها به شکل یک خط باریک، تارها و یا شاخه‌هایی بر روی پوست ظاهر می‌شوند. این رگ‌ها در واقع رگ‌های آسیب دیده‌ای هستند که در سطح پوست قرار دارند. خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد که در قسمت‌های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

علت بروز رگ‌های عنکبوتی

در صورتی که دریچه داخلی رگ‌ها به درستی عمل نکند، رگ‌های عنکبوتی بر روی پا ظاهر می‌شوند. همانطور که می‌دانید خون به قلب بازمی‌گردد و این وظیفه به عهده رگ‌ها است. برای بازگشت خون به عقب دریچه‌هایی داخل بدن تعبیه شده است. این درچه‌ها بعد از عبور خون به طور کامل بسته شده و از بازگشت مجدد خون به قسمت‌های پایینی بدن مانند پاها جلوگیری می‌کنند. اگر دریچه آسیب ببیند و یا ضعیف عمل کند خونی که به سمت قلب می‌رود بازگشته و درون رگ‌ها تجمع می‌یابد. با گذشت زمان تجمع خون در رگ‌ها باعث تورم می‌شود. این برآمدگی‌ها بعد از مدتی پخش شده و رگ‌های عنکبوتی را به وجود می‌آورند.

رگ‌های عنکبوتی روی صورت اغلب به دلیل ترکیدن رگ‌های خونی به وجود می‌آیند. افزایش فشار و یا آسیب به وسیله امواج آفتاب می‌تواند از عمده دلایل ایجاد رگ‌های خونی باشد.

رازهای زیبایی در آشپزخانه خود را بشناسید.

تصویر رگ‌های عنکبوتی بر روی پوست

در صورتی که دریچه داخلی رگ‌ها به درستی عمل نکند، رگ‌های عنکبوتی بر روی پا ظاهر می‌شوند.

عواملی که بروز رگ‌های عنکبوتی را افزایش می‌دهد (عوامل خطر)

عوامل خطر بروز این مشکل عبارت‌اند از:

 • ژنتیک: حدود 90 درصد افراد مبتلا به رگ‌های عنکبوتی دارای سابقه خانوادگی هستند.
 • حاملگی: علاوه بر وزن اضافه جنین، فشاری که در دوران بارداری به پا وارد می‌شود باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی خواهد شد. معمولا این رگ‌ها بعد از دوران بارداری از بین می‌روند اما می‌توانند دائمی باشند.
 • مونث بودن: این مشکل بیش‌تر بانوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • افزایش سن: با افزایش سن به مرور عملکرد رگ‌های خونی ضعیف می‌شود. همچنین ماهیچه‌هایی که وظیفه کمک به رگ‌های خونی برای پمپاژ خون را بر عهده دارند، به مرور زمان ضعیف می‌شوند.
 • اضافه وزن: اضافه وزن باعث افزایش فشار بر روی رگ‌ها خواهد شد.
 • هورمون‌ها: تغییرات هورمونی در اثر مصرف قرص‌های ضدبارداری و یا قرص‌های مخصوص یائسگی باعث افزایش استرژون و ضعیف شدن رگ‌ها می‌شود.
 • نشستن و یا ایستادن به مدت طولانی: در صورتی که فرد زیاد بایستد و یا بنشیند رگ‌ها برای پمپاژ کردن خون به قدرت بیشتری نیاز خواهند داشت. این امر باعث ضعیف شدن رگ‌ها می‌شود.
 • لخته شدن خون و یا آسیب به رگ: این امر به رگ‌ها آسیب رسانده و عملکرد آن‌ها را مختل می‌کند.
 • فشار بر روی صورت: این فشار می‌تواند بر اثر سرفه و عطسه و یا استفراغ باشد. برخی از بانوان نیز هنگام زایمان در اثر فشار وارده شاهد رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت خود خواهند بود.
 • نور خورشید: امواج فرابنفش نور خورشید باعث آسیب به رگ‌ها می‌شود.
تصویر از وجود این رگ‌ها بر روی پای یک خانم

برخی از بانوان نیز هنگام زایمان در اثر فشار وارده شاهد رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت خود خواهند بود.

درمان رگ‌های عنکبوتی

جوراب‌های ضدآمبولی و ضد واریس

پوشیدن جوراب‌های ضدآمبولی، فشار را بر رگ‌های تحتانی افزایش می‌دهد. این فشار به بهبود جریان خون کمک کرده و از افزایش رگ‌های عنکبوتی جلوگیری می‌کند. پوشیدن این جوراب‌ها از ورم پا و رگ‌ها جلوگیری کرده و احتمال تخریب دریچه رگ را کاهش می‌دهد.

اسکلروتراپی

در این روش یک ماده تحریک کننده به درون رگ‌ها تزریق می‌شود. پس از تزریق، دیواره رگ‌ها تحریک شده و به یکدیگر می‌چسبند. این امر از جاری شدن خون جلوگیری می‌کند. این روش تورم را کاهش داده و رگ را کوچک می‌کند. به مرور زمان رگ‌های عنکبوتی از بین می‌روند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چندین جلسه تزریق انجام شود.

درمان با لیزر

در این روش با استفاده از نور لیزر، رگ آسیب دیده را از بین می‌برند. لیزر یک روش قوی و کارآمد برای درمان رگ‌های عنکبوتی به حساب می‌آید. این روش از اسکلروتراپی کم‌تهاجی تر بوده چرا که در روش درمان با لیزر هیچگونه تزریقی انجام نمی‌شود.

روش‌های جلوگیری از ایجاد رگ‌های عنکبوتی

با داشتن یک زندگی سالم و توجه به سلامت بدن می‌توان به سادگی از بروز رگ‌های عنکبوتی و یا وخیم‌تر شدن شرایط آن‌ها جلوگیری کرد:

 • استفاده از ضدآفتاب: استفاده از ضدآفتاب به طور موثری از ایجاد رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت جلوگیری می‌کند. هنگام خروج از منزل حتما از ضدآفتاب مناسب و کلاه‌ استفاده کنید.
 • داشتن وزن ایده‌آل: داشتن وزن ایده‌آل فشار را از روی رگ‌ها برداشته و باعث بهبود گردش خون می‌شود.
 • پوشیدن جوراب واریس و ضدآمبولی: در صورتی که مستعد رگ‌های عنکبوتی و واریس هستید یا سابقه خانوادگی دارید برای جلوگیری از بروز این مشکل حتما از جوراب واریس استفاده کنید.
 • تحرک: از ایستادن و یا نشستن به مدت طولانی جدا خودداری کنید. حتما هر 30 دقیقه یک بار راه بروید.
 • عدم استفاده از لباس‌های تنگ: لباس‌های تنگ دور کمر، پا یا لگن فشار خون را محدود کرده و خطر ایجاد رگ‌های عنکبوتی را افزایش می‌دهد.
 • عدم استفاده از وان‌های آب گرم و سونا: گرمای بیش از حد باعث تورم رگ‌ها شده و احتمال رقیق شدن خون و پوسیدگی رگ‌ها را افزایش می‌دهد.
 • ورزش منظم: ورزش منظم گردش خون را بهبود بخشیده و از تجمع خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند.
 • بالا بردن پاها: بالا بردن پاها هنگام نشستن و یا خوابیدن از تجمع خون جلوگیری می‌کند.
تصویر پزشک که رگ‌های عنکبوتی بر روی پای بیمار را بررسی می‌کند

بالا بردن پاها هنگام نشستن و یا خوابیدن از تجمع خون جلوگیری می‌کند.

کلام پایانی

رگ‌های عنکبوتی در نتیجه آسیب رگ‌ها و ترکیدن آن‌ها به وجود می‌آید این رگ‌ها خطرناک نبوده و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند. با انجام روش‌های مختلف به سادگی می‌توان این رگ‌های آزاردهنده را از بین برد. برای انجام درمان‌های پزشکی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *