مراقبت از پوست

علت جوش در دوران قاعدگی و درمان و روش های پیشگیری از آن

جوش در دوران قاعدگی امری است که به دفعات اتفاق می‌افتد. این جوش‌ها پس از مدتی از میان می‌روند اما میتوان با درمان‌های دارویی و یا راهکارهای خانگی از بروز آن‌ها جلوگیری کرد و یا روند بهبودشان را تسریع کرد.

تصویر فردی که جوش در دوران قاعدگی دارد

جوش در دوران قاعدگی مشکلی است که تقریبا حدود 65 درصد بانوان آن را تجربه می‌کنند. این آکنه‌ها هر ماه و همزمان با قاعدگی ظاهر می‌شوند. بسیاری از بانوان حتی پیش از شروع این دوران شاهد جوش و آکنه بر روی صورت خود هستند. این جوش‌ها معمولا 10 روز قبل از قاعدگی ظاهر می‌شوند و با شروع خونریزی فروکش می‌کنند.

علت جوش در دوران قاعدگی چیست؟

تغییرات هورمونی مهم‌ترین عامل بروز این جوش‌ها است. در دوران قاعدگی هورمون‌ها دستخوش تغییرات فراوان می‌شوند. قبل از شروع پریود سطح هورمون‌ پروژسترون کاهش و استروژن افزایش می‌یابد. این تغییرات هورمونی غدد سباسه (غدد چربی) را برای ترشح چربی تحریک می‌کند. سبوم ترشح شده از این غدد منافذ پوست را بسته و باعث ایجاد جوش و آکنه می‌شود. تغییرات هورمونی همچنین التهاب و باکتری‌های مولد آکنه را نیز افزایش می‌دهد. نوسانات هورمونی در دوران قبل از پریود که به آن PMS نیز گفته می‌شود علاوه بر ایجاد جوش باعث خستگی، درد زیاد و گُر گرفتگی نیز خواهد شد. در دوران PMS استرس نیز افزایش یافته که این امر خود دلیلی برای ایجاد آکنه است.

علت جوش روی سینه و درمان آن را یاد بگیرید.

تصویر کسی که دچار جوش در دوران قاعدگی شده‌است.

تغییرات هورمونی مهم‌ترین عامل بروز جوش‌ها در دوران قاعدگی است.

درمان جوش در دوران قاعدگی

جوش‌های دوران قاعدگی معمولا با تمام شدن این دوره به پایان می‌رسند. اما برای کاهش درد و التهاب این جوش‌ها می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 • استفاده از کمپرس آب گرم 10 الی 15 دقیقه در روز علاوه بر کاهش درد باعث باز شدن منافذ و تخلیه آن‌ها می‌شود.
 • با قرار دادن کمپرس آب سرد و یا یخ (5 الی 10) درد و ورم کاهش می‌یابد.
 • بنزیل پراکسید دارویی مناسب برای کاهش باکتری‌های مولد جوش و از بین رفتن آکنه است.

علاوه بر روش‌های فوق با استفاده از شوینده‌ها و داروهای بدون نسخه می‌توانید تا حدودی این جوش‌ها را درمان کنید.

 • صورت خود را دو بار در روز با استفاده یک شوینده غیرصابونی شست و شو دهید.
 • با استفاده از گلیکولیک اسید سلول‌های مرده را از روی پوست پاک کرده و منافذ را پاکسازی کنید.
 • بنزیل پراکسید ماده‌ای مناسب برای درمان نقطه‌ای جوش است. این دارو را می‌توانید به صورت نقطه‌ای روی جوش قرار دهید.
 • از سالیسیلیک اسید برای پاک کردن منافذ استفاده کنید.
 • روغن درخت چای نیز ماده‌ای مناسب برای از بین بردن باکتری‌ها و درمان جوش در دوران قاعدگی است

*روغن درخت چای را با استفاده از یک روغن حامل (روغن نارگیل یا زیتون) رقیق کنید.

 

با فواید ماسک جوش شیرین و طرز تهیه آن آشنا شوید.

روش‌های پیشگیری از جوش در دوران قاعدگی

خوشبختانه جوش‌های دوران قاعدگی بعد از اتمام این دوره برطرف می‌شوند. با این حال اگر از این جوش‌ها ناراضی هستید می‌توانید با انجام چند کار ساده پیش از شروع دوره، از بروز این جوش‌ها جلوگیری کنید.

استفاده از داروها و کرم‌های بدون نسخه

همان داروهایی که باعث از بین رفتن جوش‌ها می‌شوند برای پیشگیری نیز موثر هستند. برای شروع بهتر است از بنزیل پراکسید استفاده کنید. در ابتدا مقدار کمی از آن را روی صورت استفاده کرده و در طول هفته مقدار آن را افزایش دهید.

محصولا حاوی آلفاهیدروکسی اسید مثل گلیکولیک اسید و اسید لاکتیک سلول‌های مرده پوست را از بین برده و از بسته شدن منافذ جلوگیری می‌کند. این مواد همچنین پوست را برای تولید سلول‌های جدید تحریک می‌کند.

سالیسیلیک اسید ترکیب دیگری است که برای جلوگیری از ایجاد آکنه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در اکثر داروخانه یافت می‌شود. سالیسیلیک اسید با حذف سلول‌های مرده از روی پوست، مانع از ایجاد جوش و آکنه می‌شود. برای استفاده از این ماده ابتدا مقدار کمی از آن را استفاده کنید تا پوست برای دوزهای بیش‌تر آماده شود.

تصویر سالیسیلیک اسید برای درمان جوش در دوران قاعدگی

سالیسیلیک اسید ترکیبی است که برای جلوگیری از ایجاد آکنه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از داروهای خاص زیر نظر پزشک

در صورتی که با مصرف داروهای بدون نسخه به نتیجه مطلوبی نرسیدید زیر نظر پزشک می‌توانید از داروهای زیر استفاده کنید:

 • رتینوئید: این ماده برای درمان آکنه‌های متوسط تا حاد استفاده می‌شود. معمولا از رتینوئید برای درمان و جلوگیری از جوش در طولانی مدت استفاده می‌شود.
 • قرص‌های ضدبارداری: بر اساس مطالعات انجام شده، این داروها برای درمان جوش‌های هورمونی مناسب هستند.
 • داروهای آنتی آندروژن: این داروها مانند اسپیرونولاکتان برای درمان جوش دوران قاعدگی توصیه می‌شوند.

رژیم غذایی و جوش در دوران قاعدگی

براساس تحقیقات با تنظیم قند خون به واسطه مصرف غذاهایی که دارای شاخص قند خون پایین هستند، می‌توان از بروز جوش‌های هورمونی در دوران قاعدگی جلوگیری کرد.

مواد غذایی دارای قند بالا عبارت هستند از:

 • غذاها و نوشیدنی‌های شیرین
 • نان سفید
 • غذاهای فرآوری شده

بسیاری از غذاهای فوق علاوه بر افزایش التهاب باعث بروز جوش در دوران قاعدگی می‌شوند. در صورتی که می‌توانید مصرف این غذاها را محدود کنید. لازم نیست به طور کامل مصرف آن‌ها را قطع کنید اما کاهش استفاده از این مواد به طور موثری باعث سلامت و زیبایی پوست می‌شود.

تصویر غذاهای مضری که موجب جوش در دوران قاعدگی می‌شوند.

با تنظیم قند خون به واسطه مصرف غذاهایی که دارای شاخص قند خون پایین هستند، می‌توان از بروز جوش‌های هورمونی در دوران قاعدگی جلوگیری کرد.

کلام پایانی

جوش‌های دوران قاعدگی پس از پایان این دوران برطرف می‌شوند. همچنین استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان این جوش‌ها کافی به نظر می‌رسد. در صورتی که با مصرف این داروها به نتیجه مطلوبی نرسیدید مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید. ورزش، تغذیع سالم، نوشیدن آب به مقدار کافی و … از جمله مواردی هستند که علاوه بر کاهش علائم ناخوشایند دوران قاعدگی از بروز جوش نیز جلوگیری می‌کنند.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “علت جوش در دوران قاعدگی و درمان و روش های پیشگیری از آن

 1. Avatar ماهورا گفت:

  سلام من تمام این کارها را انجام دادم جوش ها کم شدم ولی جای جوش و قرمزی انها خیلی روی صورتم زیاده. چی بزنم تا جای جوش وقرمزی زود برن

 2. Avatar ماهورا گفت:

  سلام من تمام این کارها را انجام دادم جوش ها کم شدم ولی جای جوش و قرمزی انها خیلی روی صورتم زیاده. چی بزنم تا جای جوش وقرمزی زود برن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *