مراقبت از پوست

سلولیت چرا به وجود می آید و چگونه درمان می‌شود؟

سلولیت توده های چربی است که به طور واضح در زیر پوست دیده می شود. این توده در خانم ها به دلیل داشتن پوست نازک تر بیشتر دیده می شود. در واقع توده های سلولیت به دلیل عدم تحرک و یا تغذیه ناسالم ایجاد می شوند. این چربی ها معمولا در قسمت ران، باسن و زیر شکم دیده می شود. البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که می توانیم از میان آن ها به تغییرات هورمون ها و ژنتیک هم اشاره کرد. این موضوع را در نظر داشته باشید که سلولیت به مرور زمان از بین نمی رود و باید با استفاده از روش های درمانی آن را کنترل کنید.

در واقع هنوز هیچ درمان واحدی برای سلولیت ایجاد شده بر روی پوست وجود ندارد، اما برخی از درمان ها می تواند به طور موقت ظاهر سلولیت ها را بهبود بخشد:

 • کاهش وزن

اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، کاهش وزن، از طریق تغذیه سالم و ورزش منظم، می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. البته این را در نظر داشته باشید که کاهش وزن و ورزش باعث نمی شود که سلولیت ها به طور کامل از بین برود و تنها اثرات آن را کمتر و آن را بهبود می بخشد.

 • لیزر درمانی

احتمالا تاثیرگذار ترین روش برای بر طرف کردن این عارضه، استفاده از لیزر درمانی و پرتو درمانی است. لیزر درمانی در واقع فناوری است که به روش های مختلف برای از بین بردن سلولیت به کار برده می شود. یکی از روش های لیزر درمانی استفاده از فرکانس های رادیویی و مادون قرمز است که تاثیر بسیار خوبی را دارد. سیستم دیگری هم وجود دارد که با استفاده از لیزرهای دایود صورت می گیرد. همچنین یک روش دیگر نیز با استفاده از فرکانس رادیویی در سطوح عمیق و سطحی پوست به طور همزمان انجام می شود که باعث رفع و بهبود سلولیت می شود. نتایج لیزر معمولا رضایت بخش است و تا 6 ماه ادامه دارد.

 • لیپوساکشن

لیپوساکشن نیز یکی دیگر از روش های درمانی سلولیت است. در هنگام لیپوساکشن جراح مورد نظر یک لوله باریک را در زیر پوست فرو برده و با ایجاد برش های ریز سلول های چربی که در زیر پوست شما قرار دارد را از بین می برد. در واقع این سلول ها به وسیله مکش ایجاد شده توسط دستگاه به داخل می رود.

لیپوساکشن در واقع علاوه بر این که فرم بدن را تغییر می دهد، ظاهر سلولیت های موجود در زیر پوست را نیز تغییر می دهد.

 • درمان های موضعی:

گفته می شود درمان های موضعی نیز تا حدود زیادی می تواند به درمان سلولیت کمک کند. در واقع استفاده از  کرم رتینول یکی از روش های درمان این عارضه است. برای تاثیرپذیری این کرم باید دو بار در روز و به طور مداوم تا 6 ماه از آن استفاده کنید تا تاثیر آن را ببینید.

 • کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یکی از روش هایی است که برای از بین رفتن سلولیت بدن توصیه می شود. این عمل باعث بهبود بخشیدن سلولیت می شود. در کرایولیپولیز، چربی ها به وسیله عمل انجماد از بین می روند. از بین رفتن چربی ها خود عاملی برای بهبود بخشیدن به سلولیت های ایجاد شده در زیر پوست است.

مواردی که عنوان شد تنها، عواملی برای بهتر شدن سلولیت های بدن هستند، در واقع کرم ها و دستگاه های بسیار زیادی وجود دارند که ادعا می کنند، می توانند سلولیت را به طور کامل از بین ببرند، اما هنوز مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد. حتی با وجود بهبود یافتن پوست پس از انجام هر درمان پس از مدتی این سلولیت ها دوباره ظاهر می شود.

روش های خانگی درمان سلولیت:

علاوه بر روش های عنوان شده در بالا برخی از روش های خانگی نیز می توانند به  کمتر کردن و یا از بین بردن سلولیت ها کمک کنند. در ادامه به بررسی چند مورد از روش های خانگی از بین بردن سلولیت خواهیم پرداخت:

 • استفاده از برس خشک:

برس خشک را می توانیم یکی از روش های ساده برای از بین بردن سلولیت بدانیم. گفته می شود که برس کشیدن در مناطق مورد نظر باعث افزایش گردش خون شده و تجمع چربی را کاهش می دهد. برای اینکار بهتر است، برس را به آرامی بر روی مناطق دارای چربی بکشید. با ادامه این کار تغییرات ایجاد شده را حس خواهید کرد.

 • فلفل:

خوردن فلفل می تواند یکی دیگر از روش های از بین بردن و کاهش سلولیت باشد. ترکیب فلفل با زنجبیل، لیمو و آب گرم و خوردن آن می تواند به بهبود سلولیت در منطقه پاها کمک بسیار زیادی کند.

 • قهوه:

کمتر کسی است که از فواید قهوه بی اطلاع باشد. خواص متفاوتی در قهوه وجود دارد که با ترکیب آن با مواد دیگر می توانید برای درمان های مختلف استفاده کنید.

ترکیب قهوه با شکر، روغن نارگیل و یا مخلوط قهوه و روغن زیتون و ماساژ دادن مناطق مورد نظر با این ترکیبات می تواند تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن سلولیت ها داشته باشد.

 • روغن سرو کوهی:

گفته می شود این روغن می تواند تا حدود بسیار زیادی سم های بدن را از بین ببرد. ترکیب این روغن با روغن زیتون و ماساژ قسمت هایی که دچار سلولیت شده اند، می تواند تا حدود زیادی به رفع آن ها کمک کند.

 • سرکه سیب:

سرکه سیب حاوی ترکیبات معدنی است که این ترکیبات باعث می شوند تا سم های موجود در بدن شما از بین برود. همچنین با نگهداری آب در زیر پوست باعث می شود تا سلویت نیز کاهش یابد. خوردن سرکه سیب باعث می شود که وزن شما کاهش یابد که این خود دلیلی برای از بین رفتن سلولیت هاست.

ترکیب سرکه سیب و آب و مقداری عسل و قرار دادن آن در مناطق مورد نظرتان می تواند تاثیر بسیار زیادی را در از بین بردن سلولیت ها داشته باشد.

 • سالمون:

سالمون یک ترکیب پر از آنتی اکسیدان است. ماهی سالمون به شما کمک می کند تا داشتن پوستی صاف را تجربه کنید. خوردن این ماهی به کاهش سلولیت ها نیز کمک بسیار زیادی می کند.

 • روغن نارگیل:

روغن نارگیل نیز از خواصی برخوردار است که می توانید در موارد مختلفی از آن استفاده کنید که یکی از آن ها از بین بردن سلولیت هاست. ترکیب روغن زیتون و نارگیل و مالیدن و ماساژ آن بر روی مناطق مورد نظرتان باعث می شود تا سلولیت ها از بین برود. خوردن روغن نارگیل خوراکی نیز به افزایش متابولسیم و کاهش سلولیت کمک بسیار زیادی می کند.

 • رژیم غذایی مناسب:

همانطور که گفته شد، رژیم غدایی نیز تاثیر بسیار زیادی در ایجاد و یا از بین رفتن سلولیت ها دارد. سعی کنید در تغذیه روزانه خود از غذاهایی استفاده کنید که سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان باشند.  وجود این ترکیبات در تغذیه روزانه باعث کاهش سلولیت شده و از ایجاد دوباره آن ها نیز جلوگیری می کند.

رژیم های غذایی که حاوی کربوهیدارت هستند، را از تغذیه خود حذف کنید. این مواد غذایی باعث می شود تا چربی در بدن شما افزایش یافته و همین امر باعث ایجاد سلولیت پوست می شود.

 • ورزش:

کم تحرکی نیز عامل دیگری برای ایجاد سلولیت است. قرار دادن ورزش در برنامه روزانه باعث می شود تا سلولیت ها به طور قابل توجهی کاهش یافته و همچنین از ایجاد سلولیت بیشتر نیز جلوگیری می کند.

سخن نهایی

در آخر این نکته را یاداور می شویم که به طور کلی توجه به نکاتی که باعث جلوگیری از ایجاد عوارض پوستی، بهتر از درمان آن هاست. اما در صورتیکه با سلولیت های موجود بر روی پوست خود مواجه شدید و قصد داشتید از روش های خانگی برای برطرف کردن آن ها استفاده کنید، باید آن ها را به طور مدام و طولانی مدت انجام دهید. به طور کلی روش های گیاهی و خانگی برای رفع هر گونه عوارض پوستی به زمان بیشتری برای کسب نتیجه نیاز دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *