جوانسازی و لیفتینگ, مراقبت از پوست

سفت کردن پوست ؛ 6 روش مفید برای سفت کردن پوست

پوست شل می‌تواند مشکل ساز باشد، اما روش های مختلفی برای به حداقل رساندن یا کاهش آن وجود دارد.

 ظاهر خسته و پوست شل می‌تواند بر اعتماد به نفس انسان تاثیر منفی داشته باشد. درحالی‌که برای بهبود پوست شل روش‌های زیادی وجود دارد اما برگرداندن آن به حالت اولیه کار سختی است. از علل افتادگی پوست می‌تواند کاهش وزن، بارداری و اثرات پیری باشد. قسمت‌هایی از بدن که بیشتر دچار افتادگی می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • صورت
 • گردن
 • باسن
 • بازوها
 • پاها
 • معده

بعضی از افراد به علت آگاهی از عوارض و مشکلاتی که جراحی زیبایی به دنبال دارد ترجیح می‌دهند از این روش‌ها اجتناب کنند و راه‌های کم خطرترو بهتری را تجربه کنند. شش روش مفید برای سفت کردن پوست وجود دارد که در ادامه راجع به آن‌ها صحبت می‌کنیم.

1.ورزش

ایجاد ماهیچه و سوخت چربی از طریق ورزش به کاهش اثر افتادگی پوست کمک می‌کند، بخصوص اگر دلیل شل شدن پوست کاهش وزن باشد. اگر شل بودن پوستتان به علت بارداری است قبل از انجام حرکات ورزشی با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است حرکت خاصی باشد که باید از انجام آن خودداری کنید. یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها برای سفت کردن پوست، تمرینات کششی صورت است که از سال 1960 بین افراد رایج شده است.

ایجاد ماهیچه و سوخت چربی از طریق ورزش به کاهش اثر افتادگی پوست کمک می‌کند، بخصوص اگر دلیل شل شدن پوست کاهش وزن باشد.

2.کرم‌های تقویت کننده

گرچه تاثیر کرم‌های سفت کننده پوست خیلی ظریف است اما در نهایت به بهبود افتادگی پوست کمک زیادی می‌کند بخصوص پوست‌هایی که دهیدراته شده باشند. اغلب نتایج بلافاصله دیده می‌شوند اما ماندگار نیستند. مرطوب نگه داشتن موثر پوست می‌تواند خطوط چهره و چین و چروک را به طور موقت کمتر به چشم آورد.

یک کرم سفت کننده مناسب محصولی است که شامل رتینوئید باشد. رتینوئیدها از آسیب رادیکال‌های آزاد به بافت پوست جلوگیری می‌کنند. پوست ما برای جوان و سالم بودن نیاز به کلاژن دارد. همچنین کلاژن به بافت پوست برای حفظ خاصیت ارتجاعی کمک می‌کند که مانع شل شدن پوست می‌شود. رتینوئید در تولید کلاژن پوست موثر است.

3.مکمل‌ها

هیچ قرص جادویی برای ایجاد پوست سفت وجود ندارد! اما مکمل های غذایی و دارویی تا حدی کمک کننده هستند. تعدادی مکمل موثر را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 • کلاژن هیدرولیز شده: همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پوست ما باید برای داشتن ظاهری سالم و جوان کلاژن داشته باشد. یک مطالعه درسال 2015 ثابت کرد که مکمل کلاژن ممکن است از اثرات منفی پیری پوست جلوگیری کند.
 • پروتئین: اسیدهای آمینه موجود در پروتئین (لیزین و پرولین) بلوک های ساختاری اساسی برای تولید کلاژن بدن شما هستند.
 • ویتامین C: بدن ما برای پیوند کلاژن به ویتامین C نیاز دارد.
 • ژلاتین: ژلاتین از کلاژن حیوانی به دست می‌آید که اغلب در ژله و نوعی آب نبات از آن استفاده می‌شود. ژلاتین منبع عالی گلیسین، بلوک ساختاری برای تولید کلاژن بدن است.

هیچ قرص جادویی برای ایجاد پوست سفت وجود ندارد! اما مکمل های غذایی و دارویی تا حدی کمک کننده هستند.

4.کاهش وزن

چربی زیر پوست می‌تواند باعث شل شدن پوست شود. به این نوع چربی، چربی زیر جلدی گفته می شود. اگر ناحیه مشکل دار را لمس کنید و بیش از چند میلی متر پوست وجود داشته باشد، پس چربی زیر پوست زیادی دارید. کاهش وزن باعث سفت کردن پوست نیز می شود.

چربی زیر پوست می‌تواند باعث شل شدن پوست شود. به این نوع چربی، چربی زیر جلدی گفته می شود. اگر ناحیه مشکل دار را لمس کنید و بیش از چند میلی متر پوست وجود داشته باشد، پس چربی زیر پوست زیادی دارید.

5.ماساژ پوست

ماساژ پوست شل می تواند جریان خون را افزایش داده و به برانگیختن یک واکنش ضد پیری کمک کند. یک منبع مطالعه معتبر اثرات ماساژ پوست و ارتباط آن با کرم ضد پیری را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این مطالعه نشان داد كه ماساژ منظم با یک وسیله ماساژ دستی، اثرات مثبت كرم را تقویت می كند. در کنار ماساژ، می توانید از اسکراب نمک یا شکر نیز برای افزایش جریان خون استفاده کنید.

ماساژ پوست شل می تواند جریان خون را افزایش داده و به برانگیختن یک واکنش ضد پیری کمک کند.

6.روش‌های زیبایی

بسیاری از روش‌های غیرجراحی می‌توانند به رفع شل شدگی پوست کمک کنند. این رویه ها شامل موارد زیر است:

 • لایه برداری شیمیایی

از بین بردن لایه بیرونی پوست می تواند اثرات شل شدگی، خستگی یا چین و چروک صورت و گردن را کاهش دهد. بعد از اینکه پوست مرده از بین برود، لایه زیر آن معمولاً چروک کمتری دارد و نرم تر است.

 • لایه برداری با لیزر

این روند شبیه به لایه برداری شیمیایی است زیرا بیرونی ترین لایه پوست را از بین می‌برد. لیزر همچنین لایه های زیرین را گرم می کند که این گرما باعث تولید کلاژن می شود.

 • سفت کردن پوست با امواج فراصوت

این روش، از گرما برای تحریک تولید کلاژن استفاده می‌کند. انرژی امواج متمرکز از طریق سطح پوست منتقل می شود تا لایه های عمیق تر گرم شوند.

 • درمان با فرکانس رادیویی

این شکل دیگری از انتقال انرژی ایمن است که پوست را گرم می کند تا تولید کلاژن را القا کند. این روش روی لایه بیرونی پوست تمرکز دارد.

 • درمان با ترکیب IPL/RF

این نوع درمان با ترکیب نور پالس شدید (IPL) و فرکانس رادیویی (RF) انجام می‌شود. این فرایند لایه‌های پوستی بیرونی و عمیق تری را گرم می‌کند تا تولید کلاژن را تسهیل کند .

 • تعدیل کننده‌های عصبی

این روش اغلب با نام بوتاکس شناخته می‌شود. سم بوتولینوم، که به عنوان یک دارو برای کاهش چین و چروک شناخته می‌شود، به پوست تزریق می‌شود. درحالی که کامل‌ترین روش نیست و به مدت کوتاهی برای ریکاوری و کاهش اثرات شلی پوست نیاز دارد.

سیاری از روش‌های غیرجراحی می‌توانند به رفع شل شدگی پوست کمک کنند.

اینها همه نمونه هایی از تکنیک های غیر جراحی با حداقل صدمه برای کاهش شل شدن پوست است. همچنین جراحی‌هایی برای از بین بردن پوست شل وجود دارد. آنها شامل برش و از بین بردن چربی و پوست اضافی هستند. این جراحی ها معمولاً نیاز به بستری شدن دربیمارستان و به دنبال آن مدت زمانی برای ریکاوری در خانه دارند.

کلام پایانی:

پوست شل می‌تواند مشکل ساز باشد، اما روش های مختلفی برای به حداقل رساندن یا کاهش آن وجود دارد. کلاژن فاکتور مهمی در قابلیت ارتجاعی پوست است. تقویت تولید کلاژن بدن شما یکی از راه‌های کاهش پوست شل است. همچنین سیگار نکشیدن، برنزه نکردن پوست و استفاده از لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی ملایم به جلوگیری از شل شدن پوست کمک می‌کند.

1 دیدگاه در “سفت کردن پوست ؛ 6 روش مفید برای سفت کردن پوست

 1. Avatar cimaru گفت:

  تزریق بوتاکس یکی از روش جوانسازی پوست بدون نیاز به عمل جراحی است که دارای نتایج زود بازده و بدون درد و زمان لازم برای تزمیم پوست نسبت به عمل جراحی است.مکانیزم عمل کننده بوتاکس به این صورت است که زمانی که به ناحیه مورد نظر تزریق می شود موجب توقف سلول های عصبی ناحیه می شود و درنتیجه موجب صاف شدن و از بین رفتن چروک های مورد نظر می شود.

  در این مقاله کلینیک سیمارو تمام ابعاد و سوالات مورد نظر شما را در مورد تزریق بوتاکس پاسخ می دهد.

  شرح مطالب این مقاله به شامل موراد زیر است:

  بوتاکس چیست
  موارد تزریق بوتاکس
  نواحی تزریق بوتاکس
  زمان تاثیر بوتاکس
  ماندگاری تزریق بوتاکس
  مدت زمان تاثیر
  مدت زمان تزریق بوتاکس
  تفاوت انواع ژل بوتاکس
  مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *