جوانسازی و لیفتینگ, مراقبت از پوست

جلوگیری و شیوه پاکسازی از پوست خشک و جوشدار صورت

در انتخاب محصولات پوستی خود حساس و دقیق باشید. سعی کنید از لوازم آرایش و محصولات آرایشی بهداشتی مناسب و گیاهی معتبر استفاده کنید.

شیوه پاکسازی پوست خشک و جوشدار صورت

روش‌های مناسب برای پاکسازی پوست‌ خشک و جوشدار

برخی افراد دارای پوستی خشک هستند و برخی خشکی پوست را در مرحله ای از زندگی خود تجربه می‌کنند. در بسیاری از موارد پوست خشک به یک پوست حساس نیز تبدیل می‌شود. خیلی تصور می‌کنند جوش ها فقط در پوست های چرب ایجاد می‌شوند. اما اینگونه نیست. پوست های خشک نیز جوش می ­زنند. اما برای پاکسازی پوست خشک و جوشدار چه می شود کرد؟

برای آشنایی با پاکسازی پوست خشک و جوشدار صورت ابتدا لازم است به یک تعریف واحد از پوست خشک و جوش دار برسیم.

پوست خشک چیست؟

همه ما گاهی احساس کرده‌ایم پوستمان خشک شده است. در این مواقع احساس خشکی، زبری و سوزش را به خوبی حس می‌کنیم. افرادی که دارای پوست خشک هستند همواره چنین احساسی را با خود تجربه می‌کنند. پوست خشک زبر است. بعد از شستشو، علاوه بر احساس خشکی شدید، سوزش و خارش نیز احساس می‌شود. گاهی با پوسته پوسته شدن همراه است. و همچنین مستعد ایجاد چین و چروک ریز است.

افراد دارای پوست خشک اغلب حس می‌کنند پوستشان دچار کشیدگی شده است و این امر به دلیل نبود چربی و رطوبت کافی است. اگر پوستی خشک دارید به هیچ عنوان مرطوب کننده ها را فراموش نکنید.

پوست خشک و جوشدار

اغلب بر این باورند که تنها پوست چرب با جوش و آکنه درگیر می‌شود. و افرادی که دارای پوست چرب هستند فکر می‌کنند بدترین نوع پوست را دارند. اما اینگونه نیست. پوست خشک نیز با جوش درگیر است. درمان جوش در پوست خشک به چالش تبدیل می‌شود و کمی دشوار است. (چند راهکار خانگی برای درمان انواع جوش)

علاوه بر پوست‌های خشک افرادی که دارای پوست معمولی یا مختلط و جوش دار هستند در هنگام درمان آکنه با خشکی پوست مواجه می‌شوند. این افراد نیز لازم است مانند افرادی که دارای پوست خشک هستند مراقبت‌های لازم را انجام دهند تا با خشکی پوست درگیر نشوند.

پوست خشک به چند صورت با جوش و آکنه درگیر می‌شود. یکی از موارد شایع ایجاد جوش‌های قرمز روی پوست است. بخصوص هنگامی که در معرض نور خورشید قرار بگیرید احتمال ایجاد دانه های قرمز روی پوستتان بیشتر می‌شود. اگر پوستتان در گروه پوست های حساس نیز قرار بگیرد ممکن است این جوش‌های قرمز منشاء حساسیت داشته باشند و پاسخی به ماده غذایی که مصرف کرده‌اید باشند.

پاکسازی پوست خشک و جوشدار

استرس، کمبود خواب، غده‌های چربی و حساسیت به مواد غذایی یا آرایشی ممکن است در پوست ایجاد جوش و آکنه کند. اما برای پاکسازی پوست خشک و جوشدار چه باید کرد؟ (بیشتر راجب درمان جوش و آکنه بدانید)

راه‌کارهای مفید برای درمان جوش روی پوست خشک

اولین و مهم‌ترین راه‌کار برای پاکسازی پوست خشک و جوشدار، حفظ رطوبت پوست است. شما باید رطوبت پوست خود را با استفاده از روش‌های زیر حفظ کنید.

کمک گرفتن از کرم‌های مرطوب کننده:

یکی از راه‌های مرطوب نگه داشتن پوست استفاده مداوم از کرم مرطوب کننده است. سعی کنید کرم مرطوب کننده گیاهی انتخاب کنید و از سازگاری آن با پوست خود اطمینان یابید. مرطوب کننده را روی پوستی که دارای رطوبت است بزنید و این عمل را چندین بار در طول روز (حداقل دوبار) تکرار کنید.

به لیبل و اطلاعات مرطوب کننده دقت کنید و مناسب‌ترین آنها را انتخاب کنید. از مرطوب کننده‌های درمان کننده آکنه استفاده نکنید. این گروه از مرطوب کننده ها موجب خشک شدن پوست می‌شوند و شما را با خشکی شدید درگیر می‌کنند. از مرطوب کننده‌های معمولی و گیاهی و از یک برند معتبر استفاده کنید.

استفاده از مواد غذایی مناسب و آب رسان:

از مواد غذایی استفاده کنید که به طراوت و نشاط پوستتان کمک می‌کنند. میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود جای دهید. از مصرف آب غافل نشوید. همچنین مصرف به اندازه دانه های روغنی مثل بادام و گردو می‌تواند به حفظ رطوبت و چربی پوستتان کمک کند.

شیوه پاکسازی پوست خشک و جوشدار | مصرف به اندازه دانه های روغنی مثل بادام و گردو می‌تواند به حفظ رطوبت و چربی پوستتان کمک کند.

انتخاب محصولات درمان کننده آکنه مناسب پوستتان

کرم‌های درمان کننده جوش باعث خشکی پوست می‌شوند. میزان خشک کردن پوست در کرم‌های درمان کننده آکنه متفاوت است. بنابراین محصولی را انتخاب کنید که میزان خشک کنندگی آن کمتر است. هر چند تمامی کرم‌ها و لوسیون‌های درمان کننده آکنه موجب خشکی پوست می‌شوند، اما بهتر است از درمانگر یا پزشک خود بخواهید مناسب‌ترین محصول را به شما معرفی کند. و از طرفی لازم است خودتان نیز به پوستتان بیشتر رسیدگی کنید.

به پوستتان فرصت دهید:

شما با خشکی شدید، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن در هفته اول درمان آکنه مواجه می­ شوید. این یک روند طبیعی است. بنابراین به پوستتان فرصت دهید، زمان از شدت این واکنش‌ها کم می کند. برای اینکه پوستتان سریع تر تنظیم شود در ابتدا برای درمان، سه روز در هفته  از لوسیون یا کرم استفاده کنید. بعد از اینکه پوستتان خودش را سازگار کرد هر روز درمان را تکرار کنید.

به درمانگر خود اعتماد کنید. متخصص پوست ممکن است به شما 20 تا 30 دقیقه محلول را روی صورتتان قرار دهید و سپس آن را بشویید. این امر باعث می‌شود پوست شما به آرامی وارد روند درمان شود و دچار واکنش‌های شدید به مانند خشکی و پوسته پوسته شدن، نشوید.

اگر پوستتان به شدت خشک و تحریک شده است، چند روز درمان آکنه خود را متوقف کنید. اینکار موجب می‌شود پوستتان نفس بکشد و احساس بهتری داشته باشید. پس از آنکه احساس بهتری در پوستان داشتید دوباره درمان را شروع کنید.

شیوه پاکسازی پوست خشک و جوشدار و آکنه

ابتدا از مرطوب کننده استفاده کنید:

برای پاکسازی پوست خشک و جوشدار، لازم است ابتدا پوست خود را با یک مرطوب کننده مرطوب کنید. چند دقیقه صبر کنید و سپس از لوسیون یا محلول درمان کننده آکنه استفاده کنید. در این اقدام کرم مرطوب کننده به مانند یک بافر محافظ از پوست شما در برابر خشک شدن محافظت می ­کند.

استفاده از پاک کننده‌های کرمی:

تمیز کردن زیاد پوستتان کمکی به درمان آکنه و جوش نمی­ کند. پاک کننده صورتی که به شما احساس خشکی، خارش و سوزش می‌دهد، پاک کننده مناسب شما نیست. بنابراین به شما پیشنهاد می­ کنیم از یک پاک کننده غیر دارویی و مناسب پوستتان استفاده کنید.

پاک کننده صورتی که به شما احساس خشکی، خارش و سوزش می‌دهد، پاک کننده مناسب شما نیست.

پوست خود را زیاد نشویید:

شستن زیاد پوست موجب خشک شدن بیش از حد پوست می‌شود. برخی به اشتباه بر این باور اند که اگر پوست خود را زیاد بشویند آن را تمیز نگه می‌دارند و از آکنه به دور می مانند. اما پوست به لایه چربی برای حفاظت از خود نیاز دارد. به یاد داشته باشید بیشتر از دوبار در روز صورت خود را نشویید. اگر پوستتان کثیف نیست می­ توانید تنها یک شستشوی شبانه را امتحان کنید.

صابون، پاک کننده صورت و حتی ژل‌های پاک کننده و مرطوب کننده موجب خشک شدن پوست می‌شوند. در صورتی که پوستتان خشک و حساس است تنها ازآب استفاده کنید. استفاده از آب به تنهایی نیز برای پاک کردن صورت قابل قبول است. برای پاک کردن آرایشتان نیز از از پاک کننده‌های روغنی و بدون اسانس و عطر استفاده کنید.

از پوستتان در برابر آفتاب حفاظت کنید:

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را فراموش نکنید. استفاده از کرم ضد آفتاب برای همه لازم و ضروری است. اما آفتاب و سرما بر پوست خشک تاثیر زیادی می‌گذارد. بنابراین سعی کنید کرم ضد آفتاب خود را به طور مرتب استفاده کنید. همچنین از کرم ضد آفتاب مناسب پوست خشک استفاده کنید.

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را فراموش نکنید. استفاده از کرم ضد آفتاب برای همه لازم و ضروری است.

سخن آخر

برخی از افراد در کل دوره زندگی دارای پوستی خشک هستند و برخی دیگر در دوره کوتاه مدت با خشکی پوست مواجه می­ شوند. مهم نیست جز کدام دسته هستیم، آنچه مهم است این است که برای حفظ زیبایی و جذابیت پوستمان باید از آن مراقبت کنیم. در زمانی که با پوستی خشک مواجه می شویم این مراقبت ها باید بیشتر از قبل باشد. زیرا پوست خشک حساس نیز هست. و از طرفی دیگر خشکی پوست موجب ایجاد چین و چروک های زودهنگام می‌شود.

اگر بخواهیم یک جمله برای مراقبت و پاکسازی پوست خشک و جوشدار بگوییم، باید بگوییم در انتخاب محصولات پوستی خود حساس و دقیق باشید. سعی کنید از لوازم آرایش و محصولات آرایشی بهداشتی مناسب و گیاهی واز یک برند معتبر استفاده کنید. استفاده از محصول مناسب موجب داشتن حس بهتر و طراوت در پوستتان می‌شود.

منبع:verywellhealth

2 دیدگاه در “جلوگیری و شیوه پاکسازی از پوست خشک و جوشدار صورت

  1. Avatar هاجردشتی گفت:

    برای شستشوی پوست خشک وجلوگیری ازجوش بهترین گزینه ژل شستشویی است که هم ابرسان وهم جوانساز و منافذ باز را ببندد

  2. Avatar فاطمه گفت:

    ژل شتشوی مخصوص پوست خشک سوپر استار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *