جوانسازی و لیفتینگ, رژیم غذایی و لاغری, ضد آفتاب, مراقبت از پوست

روش های مراقبت از انواع پوست صورت

استفاده از ضدآفتاب را هرگز فراموش نکنید. فرقی ندارد در چه فصلی از سال هستیم.

روتین و روش های مراقبت از انواع پوست صورت

اگر خواهان پوستی سالم و جوان هستید لازم است که یک برنامه مراقبتی روزانه برای پوست خود داشته باشید. اولین قدم برای داشتن یک برنامه مراقبت از پوست تشخیص نوع پوست است. با شناسایی نوع پوست خود می‌توانید یک برنامه عالی برای مراقبت روزانه از پوست داشته باشید. اکثر افراد دارای پوست‌های چرب، خشک، معمولی و مختلط هستند. افرادی که پوست خیلی چرب و یا خیلی خشک و حساس دارند نیز باید با تهیه یک برنامه ویژه به صورت روزانه از پوست خود مراقبت کنند. در واقع پوست این افراد نیازمند مراقبت بیش‌تری است.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم پوست صورت انواع مختلفی دارد. برای داشتن برنامه مراقبت از پوست ابتدا پوست خود را شناسایی کرده و با توجه به آن از شوینده‌ها، کرم‌ها سرم‌ها و … برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

در این مطلب شما را با روتین مراقبت از پوست با توجه به نوع آن آشنا خواهیم کرد.

روتین مراقبت از پوست چرب

فاکتورهایی همچون ژنتیک، استرس، رژیم و … در داشتن پوست چرب دخیل هستند. پوست چرب در واقع به دلیل ترشح بیش از حد ماده‌ای به نام سبوم ایجاد می‌شود. یعنی با فعالیت بیش از حد غدد چربی سبوم ترشح شده و پوست صورت شما چرب می‌شود. البته سبوم ماده‌ای مفید برای پوست است اما ترشح بیش از حد این ماده چربی پوست را به همراه دارد. با مراقبت صحیح از پوست می‌توانید ترشح سبوم را کنترل کرده و چربی پوست را کاهش دهید.

روتین مراقبت از پوست چرب

مراحل مراقبت روزانه از پوست چرب:

 • شست و شوی صورت با یک شوینده مناسب

خوشبختانه امروزه شوینده‌های متنوعی برای شست‌ و شوی صورت وجود دارد. در صورتی که پوست شما چرب است باید شویندهایی با برچسب “OIL FREE” انتخاب کنید. این نوع از شوینده‌ها برای افراد با پوست چرب طراحی شده است. ترکیبات شوینده‌های OIL FREE به گونه‌ایست که علاوه بر پاک کردن چربی اضافی پوست با کنترل PH از ترشح بیش از حد سبوم نیز جلوگیری می‌کند. پوست‌های چرب اصولا مستعد آکنه نیز هست. شوینده‌های مخصوص پوست چرب دارای مقدار کمی سالیسیلیک اسید هستند. این ماده بدون آسیب رساندن به پوست جوش‌ها را از بین می‌برد.

 • لایه‌برداری

اکثر افراد با پوست چرب شاهد جوش‌های چرکی، جوش‌های سر سیاه و پوستی کدر هستند. این امر معمولا به دلیل تجمع سلول‌های مرده و بسته شدن منافذ پوست ایجاد می‌شود. استفاده از یک لایه بردار مناسب پوست چرب علاوه بر پاکسازی منافذ پوست از چربی و آلودگی، سلول‌های مرده را نیز از روی پوست برمی‌دارد. با لایه‌برداری پوست شما به مراتب روشن‌تر خواهد شد. همچنین با انتخاب یک لایه بردار مناسب آکنه و جوش‌های سرسیاه نیز از بین می‌رود. لازم است هفته‌ای 2 الی 3 بار لایه‌برداری پوست انجام شود. لایه‌بردارهایی مانند AHA و BHA علاوه بر پاکسازی کامل پوست لکه‌های قهوه‌ای و جای جوش را نیز از بین می‌برند.

 • استفاده از تونر

قدم بعدی برای مراقبت از پوست استفاده از یک تونر مناسب است. تونر‌ها علاوه بر پاک کردن باقی‌مانده آرایش یا آلودگی‌ها منافذ پوست صورت را نیز پاکسازی می‌کنند. با استفاده از یک تونر مناسب پوست شما کرم‌ها و مرطوب‌کننده را راحت‌تر جذب می‌کند. یک تونر مناسب برای پوست چرب تونری فاقد چربی است که پوست را نیز خشک نکند. در صورتی که پوست چرب شما دارای لک‌های قهوه‌ای است می‌توانید از یک تونر ضد لک برای پاکسازی پوست خود استفاده کنید.

 • استفاده از کرم مرطوب کننده و کرم دور چشم

انتخاب یک مرطوب کننده ملایم پوست شما را مرطوب و هیدراته می‌کند. افراد با پوست چرب بهتر است به سراغ مرطوب‌کنندهای ژلی یا امولیسیون بروند. مرطوب کننده‌های کرمی منافذ پوست را می‌بندند. قدم بعدی انتخاب یک کرم دور چشم مناسب برای دور چشم است. کرم دور چشم علاوه بر مرطوب نگه داشتن پوست نازک دور چشم از ایجاد چین و چروک نیز جلوگیری می‌کند.

 • استفاده از ضدآفتاب

ضدآفتاب مهم‌ترین بخش مراقبت از پوست است. همانطور که می‌دانید نور آفتاب به واسطه امواج فرابنفش برای پوست بسیار مضر است. نور آفتاب باعث بروز لک، چین و چروک و افتادگی پوست می‌شود. ضدآفتاب با دفع امواج مضر از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند. یک ضد آفتاب با SPF30 می‌تواند به راحتی از آسیب‌های نور خورشید جلوگیری کند. ضدآفتاب‌هایی با برچسب OIL FREE مناسب برای افراد با پوست چرب است.

 • استفاده از بالم لب

لب فاقد غده‌های چربی است. به همین دلیل به سرعت خشک و پوسته پوسته می‌شود. با استفاده از بالم لب پوست خود را مرطوب و نرم نگه دارید.

کنترل چربی پوست با روش طبیعی

لب فاقد غده‌های چربی است. به همین دلیل به سرعت خشک و پوسته پوسته می‌شود. با استفاده از بالم لب پوست خود را مرطوب و نرم نگه دارید.

روتین مراقبت از پوست خشک

مراقبت از پوست خشک کار ساده‌ای نیست. برای مراقبت روزانه از پوست خشک لازم است از محصولاتی با برچسب DRY SKIN استفاده کنید. در غیر این صورت پوست شما نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه خشکی آن بیشتر نیز می‌شود. برای مراقبت روزانه از پوست خشک خود مراحل زیر را دنبال کنید.

روتین مراقبت از پوست خشک

 • شست و شوی صورت

انتخاب یک شوینده مناسب حاوی ترکیبات مرطوب کننده قدم اصلی برای شست و شوی صورت است. شوینده‌های کرمی معمولا بهترین گزینه برای پوست خشک است. این شوینده‌ها حاوی ترکیبات مرطوب کننده و مغذی است. شست و شوی صورت با شوینده مخصوص پوست خشک علاوه بر پاکسازی پوست از خشک شدن بیشتر پوست شما نیز جلوگیری می‌کند.

 • پاکسازی با تونر

تونرهای فاقد الکل بهترین گزینه برای پوست خشک شما است. تونر به صورت کامل پوست صورت شما را پاکسازی کرده و جذب کرم‌های مرطوب کننده یا سرم‌ها را بهتر می‌کند. تونرهای حاوی ترکیبات مرطوب کننده علاوه بر پاکسازی، خشکی پوست شما را نیز برطرف می‌کند.

 • هیدراته کردن پوست با سرم

سرم‌ها بهترین گزینه برای هیدراته کردن پوست هستند. سرم‌های حاوی هیالورونیک اسید معمولا تا پایان روز پوست شما را هیدراته نگه می‌دارند. سرم‌ها به دلیل سبک بودن به سرعت جذب پوست شده و به راحتی به لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کنند.

 • مرطوب کردن پوست

یکی دیگر از قدم‌های اصلی برای مراقبت از پوست خشک استفاده از یک مرطوب کننده مناسب است. کرم‌های مرطوب کننده با پایه آبی یک گزینه عالی برای رطوبت رسانی به پوست خشک است. کرم‌های مرطوب کننده با پایه آب علاوه بر رفع خشکی پوست از التهاب، پوسته پوسته شدن و قرمزی نیز جلوگیری می‌کنند.

 • استفاده از ضدآفتاب مخصوص پوست خشک

بدون توجه به فصل، لازم است هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید. SPF موجود در ضدآفتاب از پوست شما در برابر امواج مضر آفتاب محافظت می‌کند.

بدون توجه به فصل، لازم است هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید. SPF موجود در ضدآفتاب از پوست شما در برابر امواج مضر آفتاب محافظت می‌کند.

روتین مراقبت از پوست مختلط و نرمال

برای مراقبت از پوست مختلط ابتدا باید بدانید پوست مختلط چه خصوصیاتی دارد. اگر پوست شما مختلط باشد قسمتی از پوست خشک و قسمتی از آن چرب خواهد بود. منطقه T-ZONE (قسمت مرکزی صورت، شامل پیشانی، بینی و چانه) در افراد با پوست‌های مختلط چرب‌تر از سایر نقاط است.

مراقبت از پوست نرمال و مختلط بسیار راحت است. کافی است محصولاتی مناسب با پوست نرمال یا مختلط را انتخاب کرده و مراحل فوق را به کار گیرید. برای مراقبت از پوست نرمال و یا مختلط خود می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 • شست و شوی صورت
 • لایه برداری
 • رطوبت رسانی به پوست
 • استفاده ازکرم دور چشم
 • استفاده از ضدآفتاب
 • استفاده از بالم لب

روتین مراقبت از پوست مختلط و نرمال

کلام پایانی

مراقبت روزانه از پوست چند مرحله اصلی دارد. بقیه مراحل با انتخاب خود شما می‌تواند به برنامه روزانه اضافه شود. تنها نکته مهم مراقبت از پوست انتخاب یک محصول مناسب است. در صورتی که محصولی متغایر با نوع پوست خود انتخاب کنید احتمال آسیب به پوست افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است در خرید محصولات مراقبتی دقت کنید.

توصیه نویسنده: استفاده از ضدآفتاب را هرگز فراموش نکنید. فرقی ندارد در چه فصلی از سال هستیم. امواج مضر نور خورشید در تمامی روزهای سال حتی روزهای ابری، بارانی یا برفی نیز اثرات منفی را روی پوست می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *