ضد آفتاب, مراقبت از پوست

مقدار اس پی اف مناسب برای محافظت پوست چقدر است

استفاده از کرم های ضد آفتاب در برابر اشعه های مضر آفتاب امری ضروری است.

اس پی اف مناسب پوست

کرم های ضد آفتاب، یکی از مهم ترین محصولات مراقبت از پوست هستند. افرادی که به پوست خود اهمیت می دهند، معمولا استفاده از ضد آفتاب ها را هیچ وقت فراموش نمی کنند. اما آنچه مهم است انتخاب نوع کرم ضد آفتاب و SPF مناسب با پوست است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

از SPF ها چه می دانید؟

شاید پاسخ به این سوال در نگاه اول بسیار ساده باشد، اما پس از خواندن این مطلب خواهید فهمید که قضیه پیچیده تر از آن چیزی است که فکرش را می کردید.

SPF در واقع فاکتوری است که از پوست محافظت می کند و می توانیم بگوییم که میزان محافظت از پوست توسط کرم های ضد آفتاب توسط این عدد تعیین می شود. هر چه عدد SPF بزرگتر شود، بدین معنی است که آن کرم قدرت بیشتری در محافظت از پوست شما در برابر اشعه UVB (اشعه ای از خورشید که باعث سوختگی و یا التهابات پوستی می شود) دارد. البته این بدین معنی نیست که در هنگام خرید بالاترین میزان SPF را انتخاب کنیم، چرا که گاهی انتخاب SPF بالاتر باعث آسیب رساندن به پوست می شود.

برای دریافت میزان محافظت کرم ضد آفتاب از پوستتان می توانید از یک فرمول ساده استفاده کنید. فرض کنید که بدون زدن ضد آفتاب در زیر نور خورشید بمانید. ممکن است که در ده دقیقه اول هیچگونه احساس سوختن را احساس نکنید، اما مطمئنا پس از 10 دقیقه پوست شما دچار سوختگی خواهد شد، حالا می توانید با در نظر گرفتن این زمان در کنار SPF از میزان محافظت کرم ضد آفتاب خود بر اساس SPF آگاه شوید. برای این کار کافی است میزان SPF را در 10 دقیقه ضرب کنید. اگر ضد آفتابی دارای SPF 30 باشد، به این معنی است که تا 300 دقیقه می تواند از پوست شما محافظت کند.

از SPF ها چه می دانید؟

برای انتخاب SPF مناسب پوست چه کنیم؟

برای انتخاب SPF مناسب پوست خود بهتر است از درصد کمتر شروع کنید. بنا بر تحقیقات نشان داده شده، کرم های ضد افتاب با SPF 15 قادرند 93 درصد، SPF 30 به میزان درصد و SPF 50 به میزان 98 درصد باعث محافظت پوست شما در برابر اشعه های UVB خواهند شد و مطمئنا هیچ محصولی نمی تواند به طور کامل از پوست شما محافظت کند. همانطور که از درصدهای آزمایش شده مشاهده می کنید، SPF های بالاتر نه تنها باعث محافظت از پوست شما نخواهند شد، بلکه در برخی موارد دیده شده که به پوست آسیب های جدی نیز وارد می کند. پیشنهاد می کنیم از SPF های کمتر شروع کرده و سپس در نهایت به 50 برسید.

البته این موضوع برای افرادی که دارای پوست های حساس و یا بیماری های پوستی هستند فرق می کند، این افراد عموما تحت نظر پزشک بوده و باید از کرم های ضد آفتابی استفاده کنند که دارای SPF های بالاتر هستند.

نکته قابل توجه در انتخاب SPF مناسب پوست این است که باید در نظر داشته باشید که در هر بار استفاده از کرم های ضد آفتاب، شما تنها 50 درصد از میزان SPF را دریافت خواهید کرد. چرا که اغلب افراد هنگام استفاده از کرم های ضد آفتاب آ ن را بر  روی صورت خود پخش می کنند، در حالیکه این عمل باعث می شود تا میزان زیادی از کارایی ضد آفتاب را از دست بدهند. همچنین ضد آفتاب هایی که دارای SPF های بالاتر هستند، معمولا دارای چربی زیادتری نسبت به SPF های پایین می باشند و بسیاری از افراد از این میزان چربی رضایت ندارند، بنابراین استفاده از ضد آفتاب هایی با SPF 30 می تواند برای استفاده روزانه تمام افراد رضایت بخش باشد.

برای انتخاب SPF مناسب پوست چه کنیم؟

SPF مناسب پوست های مختلف:

نمی توان تفاوتی بین SPF های مناسب برای پوست های خشک و چرب قائل شد، آنچه که در انتخاب یک کرم ضد آفتاب در مورد پوست های مختلف مطرح است، دارا بودن مرطوب کننده ها و ترکیباتی متناسب با نوع پوست های مخلتف است. به عنوان مثال افرادی که دارای پوست خشک هستند، باید از کرم های ضد آفتابی استفاده کنند که دارای ترکیبات مرطوب کننده و نرم کننده باشد و یا افراد دارای پوست های چرب باید از کرم های ضد آفتابی استفاده کنند که باعث ایجاد جوش و آکنه بر روی پوست صورت آن ها نشود. در واقع این عوامل تاثیری در میزان SPF ندارد، چرا که  SPF در داخل کرم های ضد آفتاب به یک میزان از تمام پوست ها محافظت می کند. تنها افرادی که باید به میزان SPF دقت داشته باشند، افرادی هستند که دارای پوست های حساس می باشند. این افراد باید از SPF هایی استفاده کنند که به طور قوی از پوستشان در برابر اشعه های مضر آفتاب جلوگیری کند.

بهترین SPF برای تابستان کدام است؟

در تابستان اشعه های مضر آفتاب بیشتر است  و خورشید به طور مستقیم می تابد. در این فصل سعی کنید از کرم های ضد آفتاب کمتر از 30 استفاده نکنید. علاوه بر این به دیگر موارد آن، همانند وجود خاصیت های ضد تعریق و شست و شو و مقاومت آن در برابر آب نیز  توجه نمایید.

بهترین SPF برای تابستان کدام است؟

حرف آخر:

استفاده از کرم های ضد آفتاب در برابر اشعه های مضر آفتاب امری ضروری است. در واقع اثراتی که اشعه های موجود در نور خورشید بر روی پوست شما می گذارند، به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک های پوستی می شوند. البته SPF تنها بر روی بخشی از اشعه خورشید (UVB) تاثیر گذار است و پرتوی مضر دیگر خورشید که UVA نام دارد و باعث ایجاد چین و چروک های پوستی می شود توسط فاکتور دیگری در کرم های ضد آفتاب مهار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *