انواع ماسک صورت, مراقبت از پوست

دلایل خشکی پوست صورت و 7 روش درمان آن

پوست خشک چیست و چگونه می توانیم پوستی نرم و لطیف داشته باشیم؟

راهکارهای برطرف کردن خشکی پوست صورت

خشکی پوست صورت یکی از مشکلاتی است که اکثر ما با آن مواجه شده‌­ایم. این مشکل عموما به دلایل مختلفی رخ می­‌دهد که تشخیص آن در برخی موارد سخت است.

مهم‌ترین دلیل خشکی پوست صورت عوامل محیطی است، عوامل محیطی با کاهش چربی طبیعی، پوست ما را خشک می‌کنند.

علائم خشکی پوست

 • خارش
 • قرمزی
 • تَرَک‌­های پوستی
 • پوسته پوسته شدن
 • احساس خشکی شدید پس از شست‌­وشو
 • منافذ پوستی بسیار ریز

به همراه دارد.

 چه مواردی باعث خشکی پوست صورت ما می‌شود؟

1.شست­‌وشوی بیش از اندازه

شست­ و شوی زیاد اولین دلیل برای خشک شدن پوست است. بهتر است بدانید که پوست شما دارای یک سد طبیعی است که این سد شامل چربی طبیعی، آب و … است. پوست صورت نازک‌تر از سایر نقاط بوده و حساس تر است در صورت شست ‌و‌ شوی زیاد صورت خود با مواد شوینده مثل صابون و سایر شوینده‌های ناملایم علاوه بر تخریب سد طبیعی، پوست نازک صورت حساس‌تر شده و خشک می‌شود. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن پوست صورت خود از شوینده‌های ملایم که اکثرا پایه روغنی دارند، استفاده کنید.

اگر به طور طبیعی پوست شما خشک است تنها دوبار در روز (صبح، شب قبل از خواب) صورت خود را با شوینده‌های مخصوص بشویید.

دلایل خشکی پوست، برطرف کردن خشکی پوست

شستشوی زیاد می‌تواند یکی از دلایل خشکی پوست صورت باشد

2.شست‌­وشو با آب خیلی داغ

شست‌وشوی پوست با آب خیلی داغ باعث از بین رفتن سدهای دفاعی پوست و خشک شدن آن می‌شود. در برخی موارد با از بین رفتن چربی طبیعی پوست، ممکن است پوست شما دچار التهاب شود که این مورد در پوست صورت که بسیار نازک و حساس است بیشتر دیده می‌شود. پس بهتر است هنگام شست‌­وشو دمای آب را متعادل کنید و از شست­‌وشوی پوست صورت با آب خیلی داغ بپرهیزید.

همیشه برای شستشو از آب با دمای متعادل استفاده کنید.

همیشه برای شستشو از آب با دمای متعادل استفاده کنید.

3.استفاده از شوینده­‌هایی که PH طبیعی پوست را از بین می‌برد

پوست ما به طور طبیعی اسیدی است این خواص اسیدی یک سد دفاعی برای محافطت از پوست در برابر باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری­‌زا محسوب می­‌شود. با استفاده از شوینده­‌های ناملایم که PH طبیعی پوست را برهم میزند پوست صورت شما خشک و زبر خواهد شد. برای مثال صابون‌های قدیمی به دلیل داشتن P‌H بازی باعث برهم زدن PH طبیعی پوست و خشک شدن آن می­‌شوند. به توصیه پزشکان برای جلوگیری از خشک شدن پوست صورت بهتر است از شوینده‌های مخصوص صورت استفاده کنید.

جلوگیری از خشک شدن پوست

بنابراین برای جلوگیری از خشک شدن پوست بهتر است از شوینده­‌هایی استفاده کنید که PH متناسب با PH اسیدی پوست داشته باشند.

4.لایه­‌برداری بیش از اندازه

لایه­‌برداری یکی از عوامل اصلی خشک شدن پوست است. با لایه‌برداری بیش از اندازه، چربی طبیعی پوست شما از بین می­ رود. به توصیه پزشکان بهتر است هفته ای دو بار لایه برداری انجام شود و پس از لایه برداری نیز برای جلوگیری از خشک شدن و حساس شدن پوست صورت، با استفاده از کرم‌ها و ماسک‌های مغذی که آبرسان هستند از خشکی پوست صورت پیشگیری کنید.

جلوگیری از خشکی پوست

با لایه‌برداری بیش از اندازه، چربی طبیعی پوست شما از بین می­‌رود و این مساله منجر به خشکی پوست صورت می‌شود.

عوامل دیگری نیز مانند کم نوشیدن آب در طول روز، استفاده از داروهایی که پوست را خشک می­‌کنند، عوامل ژنتیکی و … در خشک شدن پوست تاثیر دارند.

علاوه بر موارد ذکر شده برخی فاکتورها نیز در خشک شدن پوست صورت تاثیر دارد که از آن‌ها به عنوان عوامل ریسکی (Risk factors) یاد می‌شود. عواملی مانند:

 • سن
 • سابقه پزشکی
 • تغییر فصل
 • آلودگی هوا
 • اشعه‌های مضر نور خورشید

از جمله مواردی هستند که تاثیر مستقیم بر خشک شدن پوست صورت شما دارند.

برای درمان پوست خشک راه‌حل‌های فراوانی وجود دارد و شما می­‌توانید با استفاده از درمان­‌های خانگی، یا کرم­‌های بهداشتی مخصوص پوست­‌های خشک و مصرف مواد مغذی برای حل این مشکل اقدام کنید.

اولین و مهم­‌ترین راه برای درمان پوست خشک تغییر سبک زندگی است. با تغییرات ساده در سبک زندگی خود می‌توانید از مشکلات مربوط به خشک شدن پوست صورت رها شوید.

اما چگونه میتوان با تغییر سبک زندگی از خشک شدن پوست جلوگیری کرد؟

 • از شست و شوی صورت با آب بسیار داغ بپرهیزید.
 • از شویندهای مرطوب کننده با پایه روغنی و مخصوص پوست صورت استفاده کنید.
 • آب فراوان بنوشید.
 • از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در محل زندگی خود استفاده کنید.
 • از مواد و ترکیبات آلرژی‌زا دوری کنید.

روش‌های خانگی برای درمان خشکی پوست صورت

اگر می­‌خواهید خشکی پوست صورت خود را در خانه و با استفاده از ترکیبات گیاهی درمان کنید ما به شما چند روغن گیاهی و موثر معرفی می­‌کنیم.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل ساختار امولسیونی خود در بین فضای خالی سلول‌های پوستی قرار گرفته و لایه‌ای نرم بر روی پوست صورت ایجاد می­‌کند، همچنین اسیدهای چرب اشباع شده در روغن نارگیل آبرسان پوست بوده و نرمی و لطافت را برای پوست شما به ارمغان می­‌آورد. یکی دیگر از مزیت­‌های روغن نارگیل این است که شما می­توانید بدون ترکیب کردن آن با سایر مواد، این روغن را روی پوست صورت و سایر نقاط حساس مانند زیر چشم و یا دور لب استفاده کنید.

روغن نارگیل و جلوگیری از خشکی پوست

روغن نارگیل می‌تواند به برطرف کردن خشکی پوست صورت کمک کند.

وازلین

وازلین یکی از پرکاربردترین ترکیبات برای رفع خشکی پوست صورت است. وازلین یک ترکیب مناسب برای رفع خشکی پوست صورت در افراد مسن به شمار می‌­آید. این ترکیب با قرار گرفتن بر روی پوست یک لایه محافظتی روی آن ایجاد کرده و با حفظ چربی طبیعی پوست از سوزش و خارش ناشی از خشکی جلوگیری می‌­کند.

وازلین و جلوگیری از خشکی پوست

وازلین برای افرادی که پوست خشکی دارند بسیار موثر است.

روغن زیتون و روغن کرچک

با استفاده از ترکیب روغن زیتون و روغن کرچک می­‌توانید خشکی پوست صورت خود را درمان کنید. یک نسبت از روغن کرچک و سه نسبت از روغن زیتون را ترکیب کرده و روی نقاط خشک پوست بمالید سپس با استفاده از لیف نرم و آب داغ نقاط خشک را ماساژ دهید. با تکرار این کار 2 یا 3 بار در هفته شاهد لطافت و کاهش خشکی پوست صورت خود خواهید بود.

با استفاده از ترکیب روغن زیتون و روغن کرچک می­‌توانید خشکی پوست خود را درمان کنید

با استفاده از ترکیب روغن زیتون و روغن کرچک می­‌توانید خشکی پوست صورت خود را درمان کنید

علاوه بر استفاده از موارد بالا می‌توانید با تهیه ماسک‌های خانگی و ساده خشکی پوست صورت را برطرف کنید.

ماسک‌های خانگی برای کاهش خشکی پوست صورت

ماسک عسل

عسل یکی از تاثیرگذارترین ترکیبات طبیعی برای رفع خشکی پوست است. شما می­‌توانید با استفاده از عسل و قرار دادن آن بر روی پوست شاهد لطافت، نرمی و رفع خشکی پوست صورت خود باشید.

ماسک صورت عسل برای برطرف کردن خشکی پوست صورت

عسل یک نرم کننده پوست طبیعی است که می‌تواند برای برطرف کردن خشکی پوست صورت بسیار موثر باشد. ماسک‌های صورت متنوعی می‌توان به کمک این ماده موثر و نرم کننده تهیه کرد.

ماسک شیر و بادام

روغن بادام از دیگر ترکیبات موثر در رفع خشکی پوست صورت است. با ترکیب روغن بادام و شیر می‌توانید ماسکی قوی برای از بین بردن خشکی پوست صورت تهیه کنید. برای تهیه این ماسک نصف قاشق چای‌خوری را با یک لیوان شیر ولرم ترکیب کنید و پس از شست‌­وشوی صورت ماسک را بر روی پوست خود قرار دهید. بهترین زمان برای استفاده از ماسک شیر و بادام شب قبل از خواب است. این ماسک با تغذیه پوست از خشکی آن جلوگیری می­‌کند.

ماسک صورت شیر و بادام برای برطرف کردن خشکی پوست صورت

شیر یک ماده سفید کننده پوست و نرم کننده پوست است، از این ماده می‌توانید در انواع ماسک صورت مخصوص پوست خشک استفاده کنید.

ماسک تخم مرغ

تخم‌مرغ یکی دیگر از مواد طبیعی برای رفع خشکی پوست است و استفاده از آن برای درمان خشکی پوست صورت توصیه شده است. با استفاده از تخم مرغ، یک قاشق چای‌خوری عسل، نصف قاشق چای‌خوری روغن زیتون و اندکی گلاب می­‌توانید ماسکی مغذی برای رفع خشکی صورت تهیه کنید. پس از آماده‌­سازی ماسک آن را را روی صورت خود قرار داده و بعد از چند دقیقه با آب ولرم شست‌­وشو دهید. با مصرف ماسک تخم مرغ 1 الی 2 بار در هفته پوستی نرم و لطیف خواهید داشت.

ماسک صورت تخم مرغ برای برطرف کردن خشکی پوست صورت

با استفاده از تخم مرغ، یک قاشق چای‌خوری عسل، نصف قاشق چای‌خوری روغن زیتون و اندکی گلاب می­‌توانید ماسکی مغذی برای رفع خشکی صورت تهیه کنید.

علاوه بر درمان­‌های خانگی و طبیعی، با استفاده از کرم‌های بهداشتی مخصوص پوست خشک می‌توانید این مشکل را درمان کنید. امروزه برندهای آرایشی و بهداشتی مطرح دنیا محصولاتی مخصوص پوست‌های خشک دارند. کرم‌های مخصوص پوست خشک به واسطه ترکیبات مغذی و آبرسان خود درمانی مناسب برای پوست‌های خشک محسوب می­‌شوند. کرم­‌های مخصوص پوست خشک را می‌توانید با برچسب (FOR DRY SKIN) در بازار شناسایی و خریداری کنید. کرم های مخصوص پوست خشک با آبرسانی و تغذیه پوست شما از خشکی آن جلوگیری کرده و یا پوست خشک شما را درمان می‌کنند.

مزایای استفاده از کرم‌های مخصوص پوست خشک

کرم­‌های مخصوص پوست خشک همگی حاوی ترکیبات مغذی و آبرسان بوده که پایه­‌ای روغنی دارند. این دسته از کرم­‌ها

 • آبرسان عمقی پوست هستند
 • از ایجاد التهابات، خارش و قرمزی جلوگیری می‌کنند
 • از ایجاد چروک‌های پوستی پیشگیری می‌کنند
 • التیام‌بخش و تسکین‌دهنده هستند
 • خشکی پوست را ترمیم می‌کنند
انواع کرم صورت مخصوص پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید استفاده از کرم‌های مخصوص پوست خشک می‌تواند به شما در نرم و لطیف کردن پوست صورتتان کمک کند.

برای رفع خشکی پوست صورت استفاده از ماسک­‌های خانگی و یا کرم­‌های بهداشتی تنها راه­‌حل ممکن نیست. گاهی اوقات شما می­‌توانید با تغذیه مناسب نیز این مشکل را برطرف کنید. اما چه دسته از مواد غذایی با چه ترکیباتی در کاهش خشکی پوست موثر هستند؟

مواد غذایی موثربرای درمان خشکی پوست صورت

برخی مواقع به دلیل عوامل مختلف سلول‌های پوستی شما تخریب شده و بدن نمی­‌تواند در زمان مناسب پوست را ترمیم کند به همین دلیل پوست شما خشک می­‌شود. اما مصرف خوراکی­‌های مفید به بدن کمک می­‌کند تا به موقع پوست را ترمیم کند. مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان­‌ها با کاهش اثرات مخرب رادیکال­‌های آزاد به بدن شما کمک می­‌کند تا سلول­‌های سالم ساخته و پوست را ترمیم کند. از جمله مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند می‌توان به میوه‌ها و سبزیجات، آجیل، ماهی، میگو و … اشاره کرد. (ماسک های خانگی بیشتر برای رفع خشکی پوست)

علاوه بر موارد ذکر شده با مصرف مکمل‌های غذایی بخصوص ویتامین‌ها می‌توانید خشکی پوست صورت را برطرف کنید.

غذاهای مناسب برای برطرف کردن خشکی پوست

تغذیه مناسب تا حد زیادی می‌تواند به روی پوست شما تاثیرگذار باشد. بنابراین مهم است در طول روز یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید تا به خشکی پوست بدنتان کمک کنید.

ویتامین­‌های موثر در درمان خشکی پوست صورت

ویتامین C

ویتامین C از اصلی­‌ترین ترکیبات برای رفع خشکی پوست محسوب می­‌شود. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌ آید که با تولید کلاژن انعطاف­‌پذیری و لطافت پوست شما را افزایش می­‌دهد. ویتامین C به وفور در کلم بروکلی، گوجه فرنگی مرکبات و … یافت می­‌شود، همچنین قرص های مکمل حاوی ویتامین C نیز در بازار وجود دارند. با مصرف روزانه ویتامین C کلاژن‌سازی افزایش می‌یابد در نتیجه پوست صورت شما منعطف‌تر می شود و چین و چروک‌های ناشی از خشک شدن نیز کاهش می‌یابد.

ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B نیز از جمله ویتامین‌های پرکاربرد برای سلامت پوست صورت است. مصرف این ویتامین‌­ها پوست شما را نرم و لطیف کرده و باعث رفع خشکی پوست صورت می­‌شوند.

ویتامین A

ویتامین A پایه اصلی برای کرم‌­های پوستی به خصوص کرم‌های مخصوص پوست صورت است و کاربرد فراوانی دارد. این ویتامین محلول در چربی از پوست صورت در برابر عوامل مضر محافظت می­‌کند و لکه­‌های قهوه­‌ای که بر روی پوست صورت پدیدار می‌شود، چین و چروک، خشکی و زبری پوست صورت را به طور چشمگیری کاهش می­‌دهد.

ویتامین D

منبع اصلی این ویتامین نور خورشید است اما در مواد غذایی مانند ماهی آزاد، سویا و زرده تخم مرغ نیز این ویتامین وجود دارد و کپسول­‌های خوراکی آن نیز در بازار یافت می­‌شود. این ویتامین نقش موثری را در کاهش التهابات پوستی و رفع خشکی و زبری پوست صورت ایفا می­‌کند.

با استفاده از روش­‌های فوق و مراقبت روزانه از پوست خود پوستی شاداب، نرم و لطیف خواهید داشت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *